Культурні заходи

Музика половецького степу

«Музика половецького степу» — виставка, що відкриється в Археологічному музеї ІА НАН України / Archaeological Museum IA NASU (www.facebook.com/museumarchia) вже незабаром, у вересні. Які музичні інструменти використовували кочовики початку другого тисячоліття? Що нам відомо про них сьогодні? Відповісти на ці питання допоможуть унікальні археологічні знахідки з поховання половецького музики XIII століття, виявленого в кургані на півдні Херсонської області. У похованні дослідники віднайшли кобиз — дерев'яний музичний інструмент, широко вживаний у середовищі тюркомовних народів степу. На виставці демонструватиметься і сам інструмент, і його сучасна репліка. Репліку передав до ІА НАН України відомий казахський меценат, керівник експедиції «Слідами пращурів» Сапар Іскаков.

Організатори виставки — Інститут археології НАН України — Institute of Archaeology of the NASU та ВГО «Спілка археологів України».

'Cuman steppe music' — an exhibition will open at the Archaeological Museum of IA NASU soon, in September. What musical instruments did the nomads of the beginning of the second millennium use? What do we know about these today? Unique archeological finds from the 13th century Polovets musician's burial, discovered in a barrow in the south of the Kherson region, will help to answer these questions. Kobys, a wooden musical instrument widely used among the Turkic-speaking peoples of the steppe, was found here. This instrument and its modern copy will be displayed at the exhibition. The copy was handed over to IA NASU by Sapar Iskakov, a well-known Kazakh philanthropist and leader of the «In the Footsteps of Ancestors» expedition.

Exhibition organizers — Institute of Archaeology of the National Academy of Sciences of Ukraine and The All-Ukrainian Association of Archaeologists.

Останнє оновлення на Понеділок, 31 серпня 2020, 22:39

АРХЕОЛОГІЧНА ВИСТАВКА "РІВНЕ. ТИСЯЧОЛІТНЯ ІСТОРІЯ"

8 лютого 2020 р. о 12.00 год. у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбудеться відкриття виставки "Рівне. Тисячолітня історія."

Виставка створена за результатами досліджень поселення "Пляж 1 А" (берег озера Басів Кут). Матеріали представлені артефактами, датованими від 6 тис до н. е. до 7 ст н. е.

Серед експонатів — керамічний посуд, предмети побуту, озброєння та прикраси різних археологічних культур (лінійно-стрічкової кераміки, трипільскої, городоцько-здовбицької, тшинецько-комарівської, празької).

Буде представлено реконструкції окремих цікавих експонатів, які виконав Олексій Войтюк, завідувач відділу давньої історії та археології РОКМ

Організатори
Відділ давньої історії та археології РОКМ
ДП «НДЦ «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України.

Джерело

Останнє оновлення на Понеділок, 17 лютого 2020, 20:58

Пивна Історія — проект студії Wild Fox Film

Пивна Історія — проект студії Wild Fox Film (https://www.youtube.com), який має в своїй основі відомий британський проект «Drinking History» та «Команда часу».

За основу проекту взято ідею створення максимально невимушеної атмосфери дружньої бесіди на цікаву тему в форматі «Віртуальний трансісторичний паб».

У записі перших двох сезонів взяли участь археолог і реконструктор Андрій Оленич та викладач кафедри археології та музеєзнавства КНУ ім. Т. Г. Шевченка, археолог Євген Синиця (які також є членами ВГО САУ).

https://www.youtube.com

Мета проекту — у максимально невимушеній, цікавій та доступній формі говорити на теми, які, як правило обходяться загальними курсами з історії але є максимально популярними серед пересічного населення, а саме: побут, іжа, повсякденне життя в різні епохи нашої та всесвітньої історії.

Завдання — донести до глядача ідею що історичні знання можуть бути не тільки цікавими, але й захоплюючими. Такими, які легко вплести в своє повсякдення кожен. Як те, що може надихати, веселити змушувати замислюватись над власною буденністю і розуміти, що є альтернатива модним темам та інформаційним трендам.

Аудиторія — хоча на початку кожного відео ми маємо дисклеймер з попередженням 18+, в дійсності контент максимально адаптований із метою максимального пом'якшення ненавмисної пропаганди посиденьок з алкоголем в бік інтелектуальності бесіди та її невимушеного, дружнього формату. Також ми не дозволяємо собі неформатних висловлювань, окрім виключень, які навмисно передбачені сценарною командою.

Гостями передач передбачені передусім  професійні історики, археологи, етнографи. Крім того, запланові бесіди з майстрами-реконструкторами та вільними істориками, чия фаховість не викликає сумнівів.

Також вітаються альтернативні тем,и пропоновані безпосередніми бажаючими взяти участь: наприклад пов'язані з трендовими історичними темами, історичними мемами, фейками, сучасною міфотворчістю, тощо.

Інтерв'єерами є члени знімальної команди із зацікавлених у темі спеціалістів студії, та запрошені гості і медіаособи (Кирило Галушко, Іван Семесюк, тощо).

Борис Роженко

Останнє оновлення на П'ятниця, 01 листопада 2019, 09:22

Результати роботи відкритого семінару "Археологія на окупованих територіях та у зонах збройних конфліктів"

16. 05. 2019 р. в Археологічному музеї ІА НАНУ в рамках Всеукраїнського фестивалю науки відбувся відкритий семінар "АРХЕОЛОГІЯ НА ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ ТА У ЗОНАХ ЗБРОЙНИХ КОНФЛІКТІВ". Семінар був організований ВГО "Спілка археологів України" та Інститутом археології НАН України, інформаційна підтримка — Секція археології і давнього мистецтва ICOM України.

В семінарі брали участь співробітники: Інституту археології НАНУ, Інституту історії України НАНУ, кафедри археології КНУ ім. Шевченка, кафедри археології Національного університету Києво-Могилянська академія, представництва президента України, департаменту культури КМДА, Норвезького інституту в Римі, КУ ім. Гринченка, архіву м. Маріуполь, НДІ Українознавства МОН, Луганської ОДА, Києво-Печерського заповідника, Вишгородського заповідника, Інституту держави та права ім. Корецького НАНУ, Національного музею ім. Шевченка, КНУКіМ, Національного музею ім. Ханенків, Кримського інституту стратегічних досліджень, Київського НДІ судових експертиз, Харківського НДІ судових експертиз, Національного музею історії України, представники ЗМІ: Радіо Свобода "Крим.Реалії", Радіо Культура, ТВ каналу "1+1", "Українського тижня", "Лівого берега", фільмування проводила студія World Fox Film.

На семінарі одноголосно була прийнята наступна резолюція.

Резолюція відкритого семінару
"АРХЕОЛОГІЯ НА ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ ТА У ЗОНАХ ЗБРОЙНИХ КОНФЛІКТІВ"
(семінар організований ти проведений ВГО "Спілка археологів України" та Інститутом археології НАН України. Київ, 16 травня 2019 р.)

За наслідками заслуховування та обговорення доповідей, члени ВГО "Спілка археологів України", яка об’єднує більшість професійних археологів нашої країни, співробітники Інституту археології НАН України як провідної державної наукової установи у сфері дослідження археологічної спадщини та інші учасники семінару дійшли таких висновків:
- Військова агресія проти України та окупація частини українських територій створює великі загрози для археологічної спадщини України і вже спричинила непоправну шкоду цій спадщині.
- Питання культурної спадщини є одним з ключових у контексті політики України щодо протидії гібридній агресії Росії, повернення та реінтеграції окупованих територій.
- Культурна спадщина України, що перебуває в зоні збройного конфлікту та на окупованих територіях охороняється нормами міжнародного гуманітарного права та законами України. На сторону окупанта покладається низка обов’язків зі збереження підконтрольної йому культурної спадщини України. Україною у процесі відбиття агресії та підвищення своєї обороноздатності не завжди, навіть там, де це не суперечить обставинам воєнної необхідності, вживаються всі необхідні заходи для убезпечення національної археологічної та культурної спадщини.
- Наразі вбачається необхідним вжиття комплексу заходів міжнародно-правового, законодавчого, політико-дипломатичного та організаційного характеру з метою збереження культурної спадщини на тимчасово окупованих територіях України та в зоні проведення бойових дій, передусім:

1. Україна має приєднатися до таких сучасних міжнародних інструментів охорони культурної спадщини, як Другий протокол (1999 р.) до Гаазької конвенції 1954 р. про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту, Конвенція УНІДРУА 1995 р. про викрадені або незаконно вивезені культурні цінності та нова Конвенція Ради Європи про правопорушення, пов’язані з культурними цінностями (Нікосія, 2017 р.). Основні норми і принципи цих документів, а також супутніх ним рекомендацій мають як за буквою, так і за духом бути імплементовані до законодавства України.
2. Слід усіма можливими способами забезпечити взяття об’єктів культурної спадщини, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, на державний та міжнародний облік, а також докладне картографування всіх об’єктів археології на підконтрольній Україні території в зоні, наближеній до проведення військових дій.
3. На виконання зобов’язань, взятих на себе Україною згідно зі ст. 7 Гаазької конвенції 1954 р. про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту, в Збройних силах України має бути створено спеціальний підрозділ, уповноважений на захист культурних цінностей в зоні проведення Операції об’єднаних сил.
4. Має бути нормативно визначено специфіку роботи та межі відповідальності уповноважених місцевих органів охорони культурної спадщини в частині їх діяльності по захисту культурної спадщини на окупованих територіях та в зонах проведення бойових дій. У випадку відсутності осіб, відповідальних за культурну спадщину певної території чи району, такі особи мають бути окремо призначені.
5. Державній прикордонній службі України слід негайно погодити доступ археологів та організацію рятівних археологічних робіт в зоні повного переобладнання Державного кордону між Україною та Російською Федерацією (проект "Стіна").
6. На державному рівні має забезпечуватись постійний моніторинг ЗМІ та наукових (в т.ч. через Інтернет) публікацій, що можуть містити інформацію стосовно вивозу з окупованих територій України археологічних знахідок та музейних предметів. Такий моніторинг на замовлення органів влади України можуть здійснювати музеї та наукові установи. У випадку виявлення відповідних фактів, ставити питання про їх розслідування, а також повернення чи реституцію незаконно вивезених з України культурних цінностей.
7. Археологічні роботи на окупованих територіях України, не зважаючи на їх відомче підпорядкування та характер розкопок (рятівний або плановий науковий), мають аналогічним чином відстежуватись та розслідуватись правоохоронними органами України. Відповідальним державним органам України слід врахувати попередні помилки, допущені при накладенні санкцій на археологів, що працювали в Криму. Надалі важливо уникати зайвого формалізму та проявляти належну ретельність при здійсненні відповідних заходів.
8. Слід посилити інформаційний супровід захисту культурної спадщини окупованих територій, як через ресурси ЗМІ всередині держави, так і через дипломатичні та інші заходи на міжнародній арені.


Ніч в музеї 2019 р., Сумський обласний краєзнавчий музей

В акції "Ніч в музеї 2019 р." в Сумському обласному краєзнавчому музеї прийняв активну участь співробітник Відділу археології ранніх слов’ян та рагіональних польових досліджень Інституту археології НАН України, к. і. н., член ВГО "Спілка археологів України", Я. В. Володарець-Урбанович.

Детальніше за посиланням: http://museum.sumy.ua

Робочі моменти з акції


Сторінка 1 з 4

Пошук

Контакти

Матеріали на сайт надсилайте на адресу: support@vgosau.kiev.ua
Ми в соцмережах

Інтернет-ресурси

Blue Shield
Робота для охорони культурної спадщини у світі з координації підготовки і реагування на надзвичайні ситуації (сайт англійською мовою).

Архів випусків журналу «Археологія» (з 2008 р.)
На сайті Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського.

Волинські старожитності
Сайт дочірнього підприємства «Охоронної археологічної служби України» ІА НАН України.

Сайт "Историческая библиотека"
Великий обсяг літератури з археології в html-форматі.

National Archaeological Record of Romania (RAN)
Великий архів румунської археологічної та історичної літератури.

Відлуння віків
Український пам’яткоохоронний інтернет-ресурс.

Stratum plus
Архів журналу "Stratum plus".

Ви знаходитесь тут: До уваги громадськості Культурні заходи