Cпілка археологів України

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Звернення САУ до редакції "Української правди"

Редакції “Української правди”

16.07. цього року на сайті УП була опублікована стаття Андрія Тараненка «Золото скіфів для Януковича, дари для Земляного Діда і три труни для Аттіли. Що знаходять в Україні «сірі» археологи» — https://www.pravda.com.ua/articles/2021/07/16/7300673/

Ця стаття викликала обурення всієї археологічної спільноти України та й взагалі всіх, хто знає про катастрофічний сучасний стан у галузі охорони археологічної та культурної спадщини через дії грабіжників будь-яких кольорів.

Збереження культурної спадщини напряму пов’язане з формуванням національної ідентичності і є стратегічним питанням для держави. Однак матеріал, опублікований УП, фактично популяризує розорення пам’яток через скарбошукацтво, яке позиціонується невинним хобі на рівні з риболовлею.

Матеріал шкідливий також і тим, що фактично повторює російські міфи про те, що на сході України між скіфами та часами Катерини ІІ «взагалі ніхто не жив», що є абсолютною брехнею, і спростовується численними археологічними дослідженнями.

Автор дозволяє собі оббріхувати науковців, «класифікувати» археологів на «білих», «сірих» та «чорних». Хоча археологи можуть бути лише професійними, а будь-які розкопки лише офіційними на підставі відповідних документів (Відкритого листа та дозволу МКІП). Будь-які інші дії є фактично грабунком.

Грабіжники археологічних пам'яток так само як і пропагандисти їх дій, спотворюють образ України як цивілізованої держави.

ВГО «САУ» вимагає зняти статтю Андрія Тараненка з сайту УП, як таку, що містить неправдиві свідчення, заклики до порушення пам’яткоохоронного законодавства та рекламу протизаконних дій. Також вимагаємо оприлюднити це наше звернення як доказ того, що редакція УП реально, а не формально, не поділяє позиції автора.

ВГО «САУ» завжди була й залишається відкритою для широкої дискусії, плідної співпраці з журналістами, готова надавати професійні коментарі, роз’яснення та допомогу у підготовці матеріалів. Ми не вимогаємо цензури — ми вимогаємо фахового підходу журналістів до будь-яких тем.

Прийнято на засіданні правління ВГО "Спілка археологів України" (протокол № 11 від 16.07.2021 р.)

З повагою,
Голова правління ВГО "САУ",
доктор історичних наук
Я. П. Гершкович

Звернення САУ про своєчасне видавання дозволів на розкопки

На жаль, і цього року маємо проблему, коли Міністерство культури та інформаційної політики України не видає своєчасно дозволи на проведення археологічних досліджень. Польовий сезон вже у розпалі, а майже 200 заявок з незрозумілих причин лежать у Міністерстві без відповіді, хоч встановлений 30-денний термін вже минув. Багато з них чекають вже по два—чотири місяці. Як наслідок — зривається виконання дослідницьких програм, зокрема за участі міжнародних партнерів, студентських практик, науково-рятівних досліджень у зонах новобудов.

Члени Cпілки вкрай обурені цією ситуацією. Вони регулярно звертаються до керівних органів з проханням захистити їх право на заняття професійною діяльністю. Спілка археологів України не стоятиме осторонь і буде відстоювати права своїх членів.

Ми вже зробили перший крок — офіційне звернення в Міністерство потребує відповіді.

Останнє оновлення на П'ятниця, 02 липня 2021, 18:59

Готи. Український епізод

Готи. Український епізод. Розповідає Олег Петраускас, завідувач відділу археології ранніх слов’ян Інститутe археології НАН України.

Їхня перша держава заснована на теренах України. Держава Германаріха. Археологічно присутня у вельбарській і черняхівській культурах. Народ, на мову якого вперше була перекладена Біблія, від рук якого загинуло два імператори та який впливав на рух історії протягом 5 століть. Готи в історії та готи в археології. Письмо готів і поширення технічних досягнень. Сліди залишені між Дніпром і Дністром, а також, аж до XV ст., у Криму. А ще — кого називали готами: варварів, що хочуть лише багатства.

Локальна пропонує послухати, наприклад, тут: youtube.com/watch?v=C1SFvqvfPYw


Ювілей знахідки пекторалі

Існує вже 50 або й більше повідомлень про знахідку рівно 50 років тому скіфської пекторалі. Нові інтерпретації, нові бачення і нові враження спалахують не лише на її ювілеї. Вітання усім, хто пам’ятає! ЗМІ переповнюються повідомленнями. Слово «пощастило» звучить найчастіше. Пощастило Борису Мозолевському, пощастило українцям, що їхня історія така багата, що інші українці до приходу археологів не знайшли і не вкрали. Пощастило і пекторалі, ясна річ. Не лише, що вціліла і залишається для нащадків у музеї. Ще й тому, що вчасно і гучно була презентована громадськості. І так хочеться, щоб у ЗМІ помічали й інші, не менш цінні пам’ятки археології.

Останнє оновлення на П'ятниця, 02 липня 2021, 18:55 Детальніше...

Давні греки на теренах України: подкаст

Розмову про давніх греків на теренах України вже можна послухати у новому подкасті. Про «наших греків» розповідає Тетяна Шевченко. Фундаментальні питання ставить, як завжди, Дмитро Сімонов, а режисує цим всім Павло Нечитайло.

Локальна історія пропонує послухати це, наприклад, тут: https://www.youtube.com/watch?v=a5h2LgZe_Hg


Сторінка 14 з 76

Пошук

Контакти

spilka.arch.ukraine@gmail.com
Ми в соцмережах

Поточний проєкт Спілки

Сплата членських внесків

Корпоративна карта Приватбанку для сплати внесків 4246 0010 6613 5355
Детальніше

Інтернет-ресурси

Історичний вебінар \ Historical Webinar
Канал презентує тематичні доповіді фахових істориків, конференції, огляд книжок та історичних фільмів, що висвітлюють, насамперед, різні періоди історії України, Польщі, РФ, інших держав Центральної та Східної Європи, питання українсько-польських, українсько-білоруських та українсько-російських взаємин.

LIKБЕЗ. Історичний фронт
Метою проєкту є популяризація історії України у найрізноманітніших форматах, оскільки саме адекватне бачення минулого є підставою української ідентичності та запорукою єдності країни. Початковою мотивацією для створення проєкту стала інформаційна протидія російській пропаганді, в якій історична риторика займає дуже вагоме місце.

"Библиотека истории"
Велика кількість історичної літератури.

Legio Historica
Проєкт створений студентами та випускниками історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка як відповідь на міфи, фейки та фальсифікації від тих, хто "дізнався правду". Команда проєкту поєднує фаховість із крутими форматами, які дозволять вам дізнаватись про минуле із захопленням.

YouTube-канал "Реальна історія"
Ведучий каналу Акім Галімов створює невеликі відео на важливі історичні теми, якими спекулює росія.

Stratum plus
Архів журналу "Stratum plus".

YouTube-канал "Світлотінь"
Проєкт, який популяризує історію України і світу та зосереджений здебільшого на XX столітті. На youtube-каналі проєкту Ви знайдете добірку відео про те, якою була Україна сто років тому. Досить часто розглядаються певні етнографічні цікавинки України. Також розглянуті важливі аспекти всесвітньої історії.

Ви знаходитесь тут: Головна