Cпілка археологів України

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Міжнародний проєкт “AMPHORA-Україна”

Міжнародний проєкт “AMPHORA-Україна” започаткований ВГО “Спілка Археологів України” у співпраці із британськими колегами у грудні 2024 року.

Місія – сприяти реабілітації та реінтеграції військових та членів їх сімей через залучення до археологічних досліджень та пізнання культурної спадщини.

Команда проєкту:

к.і.н. Сергій Тараненко – начальник науково-дослідного відділу археології Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» - керівник проєкту

к.і.н. Вікторія Колеснікова, Інститут археології НАН України – менеджер проєкту

Олександра Корвін-Піотровська –ветеранка, психолог проєкту.

рrof. Mark Brisbane, Bournemouth University – консультант проєкту.

Проєкт передбачає три етапи реалізації.

 

Перший етап.

У лютому 2025 року вже відбулася теоретична частина цього проєкту - вступний лекційний курс для представників 26 відокремлених регіональних підрозділів ВГО “Спілка археологів України” та усіх зацікавлених.

Серед лекторів:

Dr Richard Osgood Senior Archaeologist Ministry of Defence «Broken Pots, Mending Lives; The Archaeology of Operation Nightingale in UK»;

Dr Karen Burnell Solent University (авторка методичного посібника AMPHORA по реабілітації на розкопках) «AMPHORA: its development and implementation»;

Dr Paul Everill University of Winchester (співавтор методичного посібника AMPHORA по реабілітації на розкопках) «UK Veteran Studentships and fieldwork in Georgia»;

Сергій Тараненко – начальник науково-дослідного відділу археології Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» - «Археологія в програмі «Духовне відновлення культурою» 2023-2024 рр.».

Олександра Корвін-Піотровська - психолог, ветеранка "Психологічні тренінги в археологічних експедиціях: підтримка військових через самоконтроль і пріоритети".

Із записом лекцій можна буде ознайомитися на ютуб каналі ВГО «САУ»

 

Другий етап.

З початку поточного року ВГО «Спілка археологів України» розпочала практичний етап проєкту “AMPHORA-Україна”, який отримав назву «АРКА» (Археологія для Реабілітації та Культурної Адаптації). Він спрямований на соціально-психологічну допомогу військовим та ветеранам через залучення до археологічних досліджень та пізнання культурної спадщини.

Проєкт поки що не має фінансування. Спроба отримати на нього фінансову підтримку від «Українського культурного фонду», на жаль, була невдалою.

Тож плануємо збирати кошти на його реалізацію шляхом краудфандингу.

Може здатися дивовижним, що археологія з її виявленням слідів давно померлих, полів битв, решток жител може дати розраду, і все ж у цій темі є щось магічне, зцілююче, те що повертає до витоків, дає відчуття заземлення. І це дійсно працює. Є підтверджені дані і напрацьовані методики у наших колег з Великобританії. А також деякий вже наявний український досвід (Археологічна школа для ветеранів на Більському городищі, залучення до археологічних досліджень на території «Києво-Печерської лаври» тощо). В археології є робота для кожного; від зйомок і креслень до огляду знахідок і до самих розкопок. Часто це відбувається серед найкрасивіших і найспокійніших краєвидів із розмовами біля багаття наприкінці дня. Програмою передбачено як безпосереднє залучення до досліджень так і різноманітні майстер класи, екскурсійні заходи, тренінги, тощо.

Досвід підказує, що коли військові без спеціальної освіти та поглиблених знань долучаються до дослідження тисячолітньої історії країни, вони відчувають причетність та важливість такої роботи. Саме це вони і захищали – свою родИну, свою Державу та її коріння - культурну спадщину.

Цим проєктом ми хочемо зробити перший крок на шляху до створення подібних програм на базі ВГО “Спілка археологів України”. У рамках проєктної діяльності ми збираємося напрацювати алгоритм дій по реабілітації та реінтеграції ветеранів і військових через долучення до пізнання та дослідження культурної спадщини України.

Для цього у 2025 році ми плануємо:

- провести тестовий польовий археологічний кемп для військових на базі Державного історико-культурного заповідника “Трипільська культура” (с. Лезедзине)

- створити відеофільм про цей досвід .

- підготувати, з урахуванням українського та британського досвідів, пакет інформаційно-методичних матеріалів - гайд для практичного використання, який буде поширений серед професійної спільноти з метою мультиплікування та масштабування такої практики.

Перший візит до Заповідника вже відбувся. Обговорили плани, домовились про формати співпраці, готуємо договір про співробітництво.

 

 

 

 

 

Пошук

Контакти

spilka.arch.ukraine@gmail.com
Ми в соцмережах

Поточний проєкт Спілки

Сплата членських внесків

Корпоративна карта Приватбанку для сплати внесків 4246 0010 6613 5355
Детальніше

Інтернет-ресурси

LIKБЕЗ. Історичний фронт
Метою проєкту є популяризація історії України у найрізноманітніших форматах, оскільки саме адекватне бачення минулого є підставою української ідентичності та запорукою єдності країни. Початковою мотивацією для створення проєкту стала інформаційна протидія російській пропаганді, в якій історична риторика займає дуже вагоме місце.

YouTube-канал "Per Áspera"
Молодий український YouTube канал, що розповідає про медицину, природничі науки, їх минуле та сучасне. Тут вам просто і цікаво розкажуть про хвороби, як вони поширювалися в світі, як хворіли та лікували в давнину чи не такі вже й далекі часи. Канал руйнує міфи про медичні знання та медичну освіту, що іноді сильно «укорінилися в свідомості». Канал буде цікавий не лише тим, хто цікавиться історією, але і тим, хто вивчає медицину, фармакологію. Адже ведучий — викладач Львівського Медичного Університету, дослідник медицини Стас Дем'янчук.

YouTube-канал "Твоя підпільна гуманітарка"
Цей проєкт не є власне історичним, а розглядає ширше коло гуманітарних питань. Та для тих, хто прагне вивчати історію в ширшому контексті, — неабияка знахідка, адже тут і про розвиток української мови, літератури, культури в найрізноманітніших проявах.

WAS: Популярна історія
Цей ресурс створений для розвінчання міфів, що світом править містика, щось надприродне та паранормальне. Автори доводять, що історію роблять люди, котрі не завжди чинять правильно та логічно, а ми через віки намагаємося їх зрозуміти. Канал «WAS: Популярна історія» розповідає про маловідомі історії, яскравих персонажів, важливі події.

Архів випусків журналу «Археологія» (з 2008 р.)
на сайті Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського.

Ви знаходитесь тут: Проєкти AMPHORA-Україна