Cпілка археологів України

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Звіти про діяльність

Звіт про діяльність ВГО «Спілка археологів України» у 2019 році

Протягом 2019 р. діяльність ВГО "Спілка археологів України" як громадської організації, що поєднує більшість археологів України, була, як і раніше, спрямована на захист археологічної спадщини, організацію публічних наукових та науково-популярних заходів з пропаганди археології та її сучасних здобутків, допомогу члена Спілки у виданні їх збірок тез та статей. Також відбувалось адміністрування та розширення структури Спілки.

Протидія спробам знищення та відчуження пам’яток археології

Зроблено запит на адресу генерального директора ПАТ "Укрпошта" І. Ю. Смілянського з приводу реклами сумнозвісного інтернет-сайту Віоліті.
Отриманий результат: ПАТ "Укрпошта" припинила розміщення цієї реклами, про що на нашу адресу надійшло офіційне повідомлення.

Через організацію в Музеї історії Києва чергової виставки колекції ПЛАТАР "Україна — світу", в листі на ім’я генерального директора МІК наша Спілка виступила проти надання музеєм платформи для демонстрації цього виставкового проєкту.
Отриманий результат: адміністрація МІК запевнила, що буде ретельніше підходити до відбору та аналітики виставкових проєктів, що відбуваються на базі Музейного виставкового центру МІК.

На адресу Міністра культури, МЗС та голови СБУ направлено листа про унікальний давній шолом, який був проданий на аукціоні Віоліті та згодом з’явився і був проданий на аукціоні у Великій Британії.
Отриманий результат: Керівництво СБУ повідомило, що лист розглянуто у Департаменті захисту національної державності, а Головним слідчим управлянням СБУ здійснюється досудове розслідування за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 201 КК України. Від МК України надійшла подяка ВГО САУ за активну позицію у справі збереження та повернення культурних цінностей.

Продовжуємо відстежувати ситуацію довкола переобладнання державного кордону між Україною та Російською Федерацією (проєкт "Стіна"). В зону будівництва у Луганській області постійно виїздить голова Луганського осередку С. А. Теліженко. За фінансової допомоги ЛОДА археологічні роботи в зоні будівництва в межах Луганської області вже, фактично, розпочато. У вересні в Луганській обласній державній адміністрації за участі представників Спілки та ІА НАНУ відбулася робоча нарада "Опрацювання шляхів вирішення проблеми охорони культурної спадщини під час проведення робіт з інженерно-технічного облаштування державного кордону України". Усі матеріали щодо вирішення цієї проблеми, а саме: пояснювальний лист, план розташування пам’яток, кошторис першочергових робіт переданий до МКСМ.

Моніторинг пам’яткоохоронного законодавства та ситуації щодо санкційних списків російських археологів

Опублікована Відкрита заява на ім’я Президента, Прем’єр-міністра, Міністра культури, молоді та спорту, голови ВР України у зв'язку із можливим запровадженням в Україні ринку земель сільськогосподарського призначення.

Уже вдруге ми виступили з заявою щодо російських археологів, які потрапили до санкційного списку в Указі президента від 19.03.2019, звернувши особливу увагу на те, що відповідні списки не можуть бути формальними, особливо щодо тих археологів, які постійно проживають в анексованому Криму.
Отриманий результат: Уряд ухвалив пропозицію щодо запровадження нових санкцій проти тих, хто руйнує об’єкти культурної спадщини на території АР Крим та м. Севастополь.

Організація семінарів, конференцій, круглих столів

У рамках проєкту "Фестиваль науки — 2019" проведений відкритий семінар "Археологія на окупованих територіях та у зонах збройних конфліктів".
Отриманий результат: розроблена на прийнята резолюція, яку було надіслано до вищих органів влади України і оприлюднено для широкого ознайомлення громадськості. У ній, зокрема, містилися пропозиція, аби Україна приєдналася до таких сучасних міжнародних інструментів охорони культурної спадщини: Другого протоколу (1999 р.) до Гаазької конвенції 1954 р. про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту; Конвенції УНІДРУА 1995 р. про викрадені або незаконно вивезені культурні цінності; нової Конвенції Ради Європи про правопорушення, пов’язані з культурними цінностями (Нікосія, 2017 р.). Наголошено, що слід усіма можливими способами забезпечити взяття об’єктів культурної спадщини, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, на державний та міжнародний облік, а також провести докладне картографування всіх об’єктів археології на підконтрольній Україні території в зоні, наближеній до проведення військових дій.

Своєрідним продовженням семінару "Археологія на окупованих територіях та у зонах збройних конфліктів" були проведені (за участі представників ВГО САУ): в Інституті держави і права імені В. М. Корецького НАН України — науково-практичний круглий стіл «Справа про скіфське золото: поточний стан та перспективи»; в Укрінформі — круглий стіл “Культурна спадщина на окупованій території Криму та міжнародні механізми її захисту”.

Зв’язки зі ЗМІ та поширення інформації про діяльність Спілки

За участі членів правління ВГО САУ відбулася прес-конференція ОАСУ “Чорна археологія”: закривавлені старожитності».

Основною формою надання інформації про діяльність ВГО САУ залишаються соціальні мережі, зокрема сторінка САУ у ФБ, яка налічує понад 1400 учасників, та сайт САУ, де розміщується матеріал про поточні справи та плани САУ.

Продовжується  спільний цикл передач ВГО "Спілки археологів України" та UA: Радіо Культура, присвячений проблемам археології.

В Ютубі опублікований повний відеозвіт про відкритий семінар "Археологія на окупованих територіях та у зонах збройних конфліктів". Адміністрування і розширення структури Спілки У 2019 р. були проведена суттєва реорганізація діяльності ВГО САУ. Зокрема, переобране правління та за кожним членом правління затверджений окремий сектор відповідальності. Проведений переоблік регіональних підрозділів та їх членів. На сьогодні в складі ВГО САУ налічується 23 підрозділи та майже 300 членів. Найбільшими за чисельністю є Київський міський та обласний підрозділи, Дніпровський, Львівський, Харківський та Полтавський. Робота по налагодженню контактів з територіальними підрозділами продовжується.

Видавнича діяльність

За фінансової підтримки ВГО САУ вийшов друком другий том серійного видання In Sclavenia terra та тези конференції молодих вчених ІА НАНУ.

Фінанси

Залишок коштів на 01.01.2019 — 0 грн. (з попереднього рахунку банк списав 3000 грн.).
Надійшло у 2019 р. — 5790 грн.
Витрачено у 2019 р. — 2052 грн. (банк — 606,00 грн., сайт — 1446 грн.).
Залишок на 01.01.2020 — 3738,00 грн.

Останнє оновлення на Вівторок, 21 квітня 2020, 23:00

Звіт про діяльність ВГО «Спілка археологів України» у 2018 році

У 2018 році Спілка продовжила діяльність як громадська організація, що нині поєднує більшість археологів України.

Спілка активно реагувала на проблеми з охорони та збереження археологічної спадщини. Зокрема, на її офіційному сайті був розміщений відкритий лист на ім’я Президента України Петра Порошенка щодо необхідності проведення археологічних робіт у зоні переобладнання державного кордону між Україною та Російською Федерацією (проект "Стіна"). Наразі Спілка продовжує відстежувати ситуацію і після отримання відповіді з Адміністрації президента закликала до спільних дій Міністерство культури України як Центральний орган виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини та органи охорони культурної спадщини Чернігівської, Сумської, Харківської та Луганської облдержадміністрацій. З цього ж питання на Громадському радіо відбулась бесіда з заступником голови САУ Я. Гершковичем та С. Теліженком (youtube.com). Як нас запевнили фахівці з управління культури та туризму Луганської облдержадміністрації, лист до Президента був дуже своєчасним, оскільки допоміг підняти питання на принципово вищий рівень.

На адресу Президента України П. О. Порошенка та міністра закордонних справ П. А. Клімкіна був відправлений лист про необхідність прискорення юридичного оформлення процедури приєднання України до Конвенції Ради Європи 2017 р. (Нікосійської) щодо правопорушень, пов’язаних з культурними цінностями. Цього року до складу комісії з імплементації Нікосійської конвенції залучено представника САУ — Олександра Малишева.

Через поступове звільнення з системи Міністерства культури фахових археологів та авторитетних пам’яткоохоронців Спілка звернулась до міністра культури Є. Нищука. Також було зазначено, що до нового складу Науково-методичної ради з питань охорони культурної спадщини при Мінкультури майже не потрапили фахові археологи, в тому числі з Інституту археології НАН України. Останнє питання вже вирішено позитивно.

Звітного року за невеликої фінансової підтримки Спілки у Національному університеті "Києво-Могилянська академія" була проведена міжнародна наукова конференція "Археологічні студії: проблеми та перспективи-2018", яка зібрала кілька десятків вчених і студентів з України, Білорусі, Росії й Польщі. Крім цього, Спілка була співорганізатором науково-практичної археологічної конференції дітей шкільного віку та студентів «АРХЕОЛОГІУМ», яка відбулась у Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна на базі Музею археології.

У липні—серпні 2019 року ВГО САУ виступила, разом з ІКЗ “Більськ” та Більською археологічною експедицією ІА НАНУ, співорганізатором IV Міжнародної літньої археологогічної школи у Більську. Інститут археології НАН України, Рада молодих вчених ІА та Спілка археологів України долучилися до організації міжнародного наукового симпозіуму “Кераміка як маркер міжкультурних зв'язків давнього населення України: імпорти, запозичення, імітації”, що проходив 13—14 липня 2018 р. на базі Національного музею-заповідника українського гончарства в м. Опішному (Зінківський район Полтавської області). В роботі заходу взяли участь науковці з Києва, Харкова, Полтави, Опішного та Ньюкасла-на-Тайні (Великобританія). Тематика доповідей охоплювала напрямки археології, етнографії, етноархеології та палеогеографії.

Сайт ВГО «Спілка археологів України» досі залишається єдиною платформою, що технічно підтримує видання Інституту археології НАН України «Археологічні дослідження в Україні»; на ньому знаходиться також офіційна сторінка журналу Інституту археології НАН України «Археологія і давня історія України» (vgosau.kiev.ua). Від початку 2018 р. інформація про співпрацю зафіксована також і на сторінках цих видань.

Наприкінці року стартував спільний проект UA: Радіо Культура та ВГО Спілка археологів України — цикл радіозустрічей з провідними українськими археологами та істориками археології в межах авторського проекту Юлії Чаплінської "Імператив: теми, обов'язкові для осмислення".

Наприкінці року відбулися загальні збори Спілки, на яких був обраний новий склад її керівних органів. У ФБ активно працюють сторінка Спілки (біля 2000 учасників) та її Полтавського осередку. Члени Спілки відповідали на звернення громадян з різних питань, що надходили на адресу Правління.

Одному члену САУ надана матеріальна допомога після екстренної госпіталізації.

Останнє оновлення на Субота, 16 лютого 2019, 22:13

Звіт про діяльність ВГО «Спілка археологів України» у 2017 році

У 2017 році Спілка продовжила діяльність у рамках свого статуту, Кодексу етики професійного археолога, положення про місцеві осередки відповідно від ситуації, що складалася відносно охорони археологічної спадщини та інтересів членів Спілки.

У січні Спілка взяла участь в організації та надала кошти (частково) для проведення наукової конференції студентів, аспірантів і молодих науковців «Археологічні студії: здобутки та перспективи — 2017», яка проходила на базі кафедри археології Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Підтримана ініціатива Ради молодих вчених ІА НАНУ з проведення «Днів науки — 2017» (youtube.com) та наукової конференції молодих вчених «Інтерпретація археологічних джерел: здобутки та виклики» (Київ, ІА НАНУ, 16—17.11.2017 р.), зокрема профінансовано видання збірника тез (vgosau.kiev.ua). У роботі конференції взяли участь понад 50 науковців з Києва та регіональних установ України.

Продовжується продуктивна співпраця з ІА НАНУ та ІКЗ «Більськ» (Д. Гречко). У липні—серпні за участі Спілки була організована та проведена ІІІ Міжнародна археологічна польова школа на базі Більської археологічної експедиції, в якій брали участь студенти та аспіранти Київського національного університету культури та мистецтв, Ягелонського університету (м. Краків, Польща), Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури, Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна, Львівського національного університету ім. І. Франка, Сумського державного педагогічного університету ім. А. С. Макаренко. Надана рекомендація щодо підтримки збільшення фінансування наукових досліджень ІКЗ «Більськ».

У зв’язку з проведенням виставки приватної археологічної колекції «ПЛАТАР» у державному Кіровоградському обласному художньому музеї Спілка закликала усі музейні установи України утримуватися від співпраці з приватними колекціонерами археологічних предметів та направила відповідні листи до Президента України Петра Порошенка, Прем’єр-Міністра України Володимира Гройсмана, Міністра культури України Євгена Нищука, Президента Українського комітету ІКОМ Сергія Лаєвського, Президента Українського комітету ІКОМОС Миколи Гайди, Голови Музейної ради при Міністерстві культури України Василя Рожка.

Спілка підтримала звернення учасників VIII Міжнародної наукової конференції Colloqua Russica «Релігії та вірування Русі X—XVI ст.» до Президента України Петра Порошенка та Голови Верховної Ради Андрія Парубія про недолуге втручання з боку виконавчої влади у наукову сферу, ігнорування міжнародного законодавства і загальноприйнятих норм відбудови та реконструкції пам’яток археології та давньої архітектури, проти будівництва нового храму на рештках Успенської церкви ХІІ ст. у давньому Галичі.

Члени Спілки (Є. Синиця, О. Корвін-Піотровський, В. Колесникова) долучилися до роботи проблемної групи, що проводить аналіз поточного стану у пам’яткоохоронній сфері та розробляє концепцію реформування галузі. В рамках цієї роботи було проведено низку круглих столів (в Меджибожі, Харкові, Львові, Кам’янці-Подільському, Херсоні та Києві). Наступним етапом роботи мають стати проекти конкретних законодавчих актів.

1 грудня в Міністерстві культури України за участі представників Спілки (Г. Івакін, Л. Кулаковська, Я. Гершкович, В. Івакін) відбулося засідання Музейної ради, під час якого розглядалася низка питань, пов’язаних з проблемою пограбування та пошкодження археологічних пам’яток в Україні. Членами Музейної ради було ухвалено рішення ініціювати перед Міністерством культури внесення змін до чинного законодавства з метою заборони обігу предметів археології та вилучення у державну власність археологічних предметів, що перебувають у цивільному обігу. Було звернено увагу на те, що жодна приватна археологічна колекція в Україні не проходила належної державної реєстрації.

Протягом звітного періоду постійно оновлювався (нові видання у віртуальній бібліотеці та найважливіші новини) сайт Спілки (С. Горбаненко). Надавались відповіді на звернення та питання громадян. Активно працюють та наповнюються сторінка Спілки та її Полтавського осередку (Ю. Пуголовок) у соціальних мережах (Facebook).

Загалом, на 2017 р. Спілка археологів залишається найбільшою громадською організацією, яка утворена на основі інтересів професійних археологів України (наразі у її лавах біля 250 членів). Наша діяльність була б більш ефективною за активної участі регіональних осередків, чого, на жаль, наразі немає. Постає завдання кардинального виправлення такої ситуації. Це потребує певних змін у керівництві осередків та переєстрації їх членів.

Фінанси

Залишок коштів на 01.01.2017 — 5863,21 грн.
Надійшло у 2017 р. — 1320,00 грн.
Витрачено у 2017 р. — 3972,00 грн. (банк — 1515,00 грн., Більськ — 1044,00 грн., сайт — 1413,00 грн.)
Залишок на 01.01.2018 — 3211,21 грн.

Останнє оновлення на П'ятниця, 14 грудня 2018, 11:19

Звіт про діяльність ВГО «Спілка археологів України» у 2016 р.

У 2016 р. ВГО «Спілка археологів України» продовжила роботу з популяризації та розвитку вітчизняної археології.

У звітному році було проведено перереєстрацію організації. Було виділено кошти для огранізації наукової конференції студентів, аспірантів і молодих науковців «Археологічні студії: здобутки та перспективи — 2016», яка проходила у січні 2016 р. на базі кафедри археології Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Попри всі економічні складнощі, спільними зусиллями Інституту археології НАН України, ВГО «Спілка археологів України» та історико-культурного заповідника «Більськ» було проведено літню польову археологічнцу школу у Більську. Програма роботи Школи була розрахована на період з 19 липня по 15 серпня 2016 року та включала в себе як польові археологічні дослідження, так і теоретичний лекційний блок, присвячений різноманітним проблемам історії та археології раннього залізного віку Європи, питанням антропології, археологічної методології, пам’яткоохоронної діяльності. До роботи літньої польової археологічної школи долучилися представники 4 вищих учбових закладів України (Дніпропетровський національний університет ім. О.. Гончара, Київський національний університет культури і мистецтв, Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Національна академія образотворчого мистецтва та архітектури). До всіх них долучилися молоді аспіранти, представники провідних вітчизняних закладів культури та освіти. Разом — понад 55 чоловік.

Під час роботи польової школи було проведено зйомки науково-популярного фільма “Скіфія — царство курганів” разом зі студією Wild Fox Film. Фільму вже загальнодоступний у мережі (youtube.com).

Протягом звітного періоду сайт Спілки оновлювався (нові видання у віртуальній бібліотеці та найважливіші новини). Члени Спілки відповідали на звернення громадян з різних питань, що надходили на електронну адресу Правління.

Активно працюють сторінки Спілки у соціальних мережах (facebook, vkontakte).

ЗАЯВИ, ЗВЕРНЕННЯ

1. САУ звертався до Міністерства культури України з критичними висновками щодо проекту Закону України "Про охорону і збереження нерухомої культурної спадщини". Зокрема науважено про те, що робота над проектом цього Закону здійснювалася в непублічний спосіб. Попри попередні домовленості, до розроблення проекту не були залучені представники САУ.

2. За ухвалою Правління ВГО САУ, членом-кореспондентом НАНУ Г.Ю. Івакінім підписані листи до Президента України та Президента НАНУ, до міністра фінансів України про недостатнє фінансування науки взагалі і археології зокрема.

3. Після надання Міністерством культури України дозволу на тимчасове вивезення з України приватної археологічної колекції музею "Платар" для експонування її в музеї-замку князів Поморських у Республіці Польща, оприлюднено Відкритого листа ВГО САУ щодо неприпустимості легалізації археологічних колекцій, здобутих сумнівним шляхом.

4. ВГО САУ відреагувала на плани проведення під Києвом зльоту скарбошукачів (Комрад-Фест) заявою про неприпустимість пропаганди скарбошукацтва в Україні у будь якому вигляді.

ЗАСІДАННЯ

02.06. на спільному засіданні Вченої ради ІА НАНУ та ВГО САУ відбулася презентація звіту моніторингової місії за результами польових досліджень стану захисту та охорони археологічних пам’яток в Станично-Луганському, Новоайдарському, Попаснянському районах та м. Лисичанськ Луганської області, включаючи зону АТО. З доповідямии виступили О. Біда (Хельсинська группа з прав людини, International partnership for Human rights), С. Теліженко (ІА НАН України, САУ), Д. Коваль (Національний університет "Одеська юридична академія").

РІЗНЕ

1. Оголошено про збір даних до науково-популярної книги "Чверть століття української археології: досягнення та відкриття", яка буде присвячена найважливішим і найяскравішим відкриттям українських археологів за роки незалежності (Д. Гречко).

2. Надавались рекомендацій листи для участі у конкурсів на посаду директорів обласних краєзнавчих музеїв.

3. Підтримано концепцію створення "Музею степового кургану" у Запорозькій області (В.Ю. Мурзін).

ФІНАНСИ

Залишок коштів на 01.01.2016: 7658,92 грн.

Надійшло протягом 2016 р.: 12580,00 грн. (з них 10000,00 — цільова благодійна допомога; 2580,00 — членські внески).

Витрачено протягом 2016 р.: 14375,71 грн. (1640,00 — послуги банку; 1500,00 — екскурсійні послуги; 1235,71 — послуги інтернет-провайдера; 10000,00 грн. — друк видання «Археологічні дослідження в Україні 2015 р.).

Залишок коштів на 31.12.2016 р.: 5863,21 грн.


Звіт про діяльність ВГО «Спілка археологів України» у 2015 році

У 2015 році Спілка виступила співорганізатором 32 Міжнародної краєзнавчої конференції молодих учених «Наука і освіта у краєзнавчому вимірі», яка була присвячена 210-й річниці заснування Харківського університету, та III Міжнародної наукової конференції «Історія археології: міжособистісні та інституціональні комунікації» у м. Львові.

Спільними зусиллями з Інститутом археології НАН України та Історико-культурним заповідником «Більськ» проведена літня польова археологічна школа у Більську. Програма роботи включала в себе як польові археологічні дослідження, так і теоретичний лекційний блок, присвячений різноманітним проблемам історії та археології раннього залізного віку Європи.

Восени 2015 р. у Міністерстві юстиції за запитом Спілки, Інституту археології ІА НАН України та історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулося обговорення низки питань, які пов’язані з сучасним станом археологічних досліджень на території окупованої АР Крим. У обговоренні прийняли участь фахівці із Міністерства культури, Міністерства закордонних справ, Міністерства освіти на науки, Головної прокуратури України, Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, представники кримськотатарської спільноти.

На адресу Президента України П. Порошенка було надіслано звернення щодо ситуації, яка склалася з Музеєм історичних коштовностей України у зв’язку з прийняттям нової структури Національного музею історії України. Запропоновано розглянути питання про можливість надання Музею історичних коштовностей України ознак юридичної особи та статусу Національного.

У Зверненні ВГО «Спілка археологів України» до археологів Російської Федерації було наголошено на неприпустимість з їхнього боку археологічного мародерства та відповідальність за порушення норм міжнародного права та чинного українського законодавства через проведення ними археологічних розкопок на окупованій території АР Крим.

У 2015 р. було проведено перереєстрацію ВГО «Спілка археологів України» та створено її Кіровоградське (голова — к. і .н. І.А. Козир) обласне відділення.

Протягом звітного періоду постійно оновлювався сайт Спілки.

Як і у минулі роки, наша діяльність великою мірою залежала від отримання членських внесків і активності членів Спілки. Хоча тут стан речей дещо покращився, більшість місцевих осередків занедбали це питання.

На банківському рахунку Спілки:
Залишок на початок 2015 р.: 6826,91 грн.
Надійшло протягом 2015 р.: 4090,00 грн. (членські внески)
Витрати:
січень: 250,00 грн. (банківські послуги)
липень: 250,00 грн. (банківські послуги)
серпень: 1388,99 грн. (підтримка сайту, банківські послуги)
вересень: 250,00 грн. (банківські послуги)
грудень: 1119,00 грн. (допомога літній археологічній школі, підтримка доменного імені, банківські послуги)
Усього витрат: 3257,99 грн.
Залишок на кінець 2015 р.: 7658,92 грн.

Останнє оновлення на Четвер, 03 березня 2016, 14:56

Сторінка 1 з 2

Пошук

Контакти

spilka.arch.ukraine@gmail.com
Ми в соцмережах

Інтернет-ресурси

Архів випусків журналу «Археологія» (з 2008 р.)
На сайті Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського.

Книги за Македония
Література з історії та етнографії Болгарії й Македонії.

"Библиотека истории"
Велика кількість історичної літератури.

National Archaeological Record of Romania (RAN)
Великий архів румунської археологічної та історичної літератури.

Stratum plus
Архів журналу "Stratum plus".

Археологія Дубенщини
Сайт присвячений археології та історії м. Дубна і Дубенського району Рівненської області, а також близьких територій (Віталій Ткач).

Волинські старожитності
Сайт дочірнього підприємства «Охоронної археологічної служби України» ІА НАН України.

Ви знаходитесь тут: Про нас Звіти про діяльність