Cпілка археологів України

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Збірка чи збірник

У сучасній українській літературній мові вживані іменники добірка, збірка, збірник, які не можна вважати взаємозамінюваними, оскільки за кожним з них закріпився певний набір сполучуваності, викликаний специфікою лексичного значення. Іншими словами, кожен зі згаданих іменників можна вживати, суворо дотримуючись їхнього обсягу семантичного наповнення.

Добірка — це невелике за обсягом видання (рукопис), що об’єднує під одним заголовком низку дописів, кореспонденцій за певною тематикою тощо. Зазвичай цей іменник не використовують для назви видання, що об’єднує наукові матеріали. Приклади вживання: добірка пісень, добірка віршів, добірка колискових, добірка кореспонденцій.

Збірка — це видання, яке містить у собі дібрані за певним принципом твори одного або кількох авторів. (Інші значення цього іменника, їх чимало, опускаємо). Приклади вживання: поетична збірка, збірка віршів, збірка оповідань, збірка лірики, збірка дум, збірка творів. Як бачимо, іменник збірка здебільшого поєднують з іменниками, що не стосуються наукової сфери (крім останнього прикладу). У науковому стилі рідко можна виявити фразу збірка творів, найчастіше замість неї використовують аналог зібрання творів.

Зібранням творів називають праці одного науковця, видані під однією обкладинкою (звичайно багатотомні та великого формату).

Збірник — це видання, що містить у собі однорідні матеріали, документи, зведені закони, тексти певного призначення; видання, до якого входять художні твори кількох чи багатьох авторів. Приклади вживання: збірник задач, збірник диктантів; збірник наказів і розпоряджень; збірник новел молодих письменників; збірник наукових праць і т. ін.

Отже, видання, у якому зібрані наукові праці різних авторів (одного автора), слід називати збірником наукових праць, а твори одного автора (великі за обсягом, форматом і значенням багатотомні видання) — зібранням творів. Однотомне видання досліджень одного автора доречно називати вибраними працями.

Заступник директора з наукової роботи
кандидат філологічних наук,
старший науковий співробітник
О. І. Скопненко

Рекомендуємо також: ДСТУ 3017:2015

Пошук

Контакти

spilka.arch.ukraine@gmail.com
Ми в соцмережах

Сплата членських внесків

Корпоративна карта Приватбанку для сплати внесків 5169 3305 1813 7077
Детальніше
Ви знаходитесь тут: Бібліотека "Лікбез" для авторів