Cпілка археологів України

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Нещодавно фахівці Полтавської археологічної експедиції ДП «НДЦ «Охоронної археологічної служби України» Інституту археології НАН України завершили розкопки в історичному центрі Полтави, по проспекту Першотравневому.

Матеріали цьогорічних досліджень підтверджують та значно розширють джерельну базу для вивчення давньої історії Полтави та більш широкого регіону Дніпровського лісостепового Лівобережжя. Науковці отримали підтвердження існування селища скіфського часу на Інститутській горі, що попередньо датоване VI ст. до н. е.

Доба середньовіччя представлена житловими та господарськими комплексами часу літописних сіверян та Київської Русі — коли літописна Лтава досягла свого найбільшого розквіту.

Досить рідкісним стало виявлення житла другої — третьої чверті ХІ ст. та комплексу господарських ям цього часу, що спростовує попередні твердження про запустіння Лтави після погрому сіверян на початку ХІ ст. дружинами київських князів. Сліди цієї військової акції були зафіксовані і в цьогорічних дослідженнях.

Ширше представлені знахідки ХІІ — першої половини ХІІІ ст. До цього часу, крім кераміки, належить виразна колекція виробів із заліза та мідного сплаву: це речі побутового призначення, зброя, прикраси. На особливу увагу заслуговує виявлення косторізної майстерні. Про жваві економічні зв'язки Лтави свідчать знахідки амфорної тари та довізного столового посуду з Візантії.

У невеликій кількості виявлені комплекси та знахідки післямонгольського часу.

Значний масив артефактів та об’єктів належить до ранньомодерної доби. Зокрема, отримані матеріали для розширення знань про історичну топографію Полтави. Відповідно до історичних джерел, дялінка на якій проводилися дослідження знаходилися на перетині володінь полкового писаря Демяна Беньковського, полковго судді Григорія Сахновського та генерального обозного Семена Кочубея. На користь цього свідчить значана кількість речей пов’язаних із побутом заможних містян. На особливу увагу заслуговують залишки житлової споруди, датованої попередньо, кінцем XVII початком XVIII ст. В її заповненні окрім місцевих гончарних виробів, виявлено значну кількість іграшок, в тому числі й імпортного походження (Нідерланди). В кульутрних нашарування знайдено виразну колекцію виробів з глини, нумізматичних знахідок, вироібв із заліза, турецької порцеляни та люльок з території османських володінь у Болгарії та Малоазійських центрів.

Також зібрані цікаві матеріали, що ілюструють побут полтавців у ХІХ — початку ХХ ст. Серед них на особиву увагу заслуговують знахідки традиційних українських «пасківників» — форм для випікання великоднього хліба.

Кандидат історичних наук,
заступник голови Правління
ВГО «Спілка археологів України» Юрій Пуголовок

 

Відеосюжет "Останнього бастіону" "Унікальні знахідки в середмісті Полтави"

 

Пошук

Контакти

spilka.arch.ukraine@gmail.com
Ми в соцмережах

Поточний проєкт Спілки

Сплата членських внесків

Корпоративна карта Приватбанку для сплати внесків 4246 0010 6613 5355
Детальніше

Інтернет-ресурси

Архів випусків журналу «Археологія» (з 2008 р.)
на сайті Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського.

УКУЛЬТУРА / UCULTURE
Платформа для знайомства з українською культурою. Від професійних дослідників культури. Тут розповідають про українську культуру не через перелік дат, імен і фактів, а через історії про людей. Про що вони мріяли, яким був їхній побут, якими цінностями вони керувалися, що їх надихало. І головне, разом шукаємо відповідь на питання — як ці історії впливають на нас і визначають наше сьогодення.

Legio Historica
Проєкт створений студентами та випускниками історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка як відповідь на міфи, фейки та фальсифікації від тих, хто "дізнався правду". Команда проєкту поєднує фаховість із крутими форматами, які дозволять вам дізнаватись про минуле із захопленням.

WAS: Популярна історія
Цей ресурс створений для розвінчання міфів, що світом править містика, щось надприродне та паранормальне. Автори доводять, що історію роблять люди, котрі не завжди чинять правильно та логічно, а ми через віки намагаємося їх зрозуміти. Канал «WAS: Популярна історія» розповідає про маловідомі історії, яскравих персонажів, важливі події.

YouTube-канал "Історія без міфів"
Канал розповідає про всі періоди історії та різні спектри питань: політичні, воєнні, економічні, історії міжнародних відносин, мистецтва та спорту, біографії видатних особистостей. Часто запрошують у гості в якості спікерів-експертів із науково-дослідних інститутів, історичних музеїв та університетів, в тому числі "спілчан".

"Библиотека истории"
Велика кількість історичної літератури.

Археологія Дубенщини
Сайт присвячений археології та історії м. Дубна і Дубенського району Рівненської області, а також близьких територій (Віталій Ткач).

Stratum plus
Архів журналу "Stratum plus".

Ви знаходитесь тут: Новини Археологічні дослідження Унікальні знахідки в середмісті Полтави