Cпілка археологів України

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

23 вересня 2014 року на комунальному кладовищі міста Володимира-Волинського "Федорівське" відбудеться перепоховання останків жертв масових розстрілів, виявлених та ексгумованих спільною українсько-польською експедицією ДП "Волинські старожитності" та Ради Охорони Пам'яті Боротьби і Мучеництва на території городища Вали.

Дослідження на городищі «Вали» у місті Володимирі-Волинському проводяться експедицією ДП «Волинські старожитності» з 2010 року. Метою розкопок було виявлення, дослідження та реставрація залишків мурів замку Казимира Великого XIV ст. Археологи знали, що раніше на території пам’ятки була в’язниця НКВС та гестапо і проводились масові розстріли. У 1997 році експедицією львівської фірми "Доля" було ексгумовано 99 останків польських воїнів. Тому розкоп наша експедиція заклала за 50 м на південь від могильної ями. Але вже у 2010 році було виявлено одиночні поховання (6), при яких знайдено жетон польського поліцейського та польські військові гудзики і монети.

У 2011 році була сформована спільна українсько-польська експедиція ДП «Волинські старожитності» (керівник — Олексій Златогорський) та Ради охорони пам’яті боротьби і мучеництва (керівник – професор Анджей Кола). Було виявлено могильну яму розмірами 16 х 4,5 м, в якій виявлено і ексгумовано 367 останків цивільних громадян. При них виявлено також ще один жетон польського поліцейського, польські військові гудзики і монети.

Дослідження було продовжено у 2012 році спільною українсько-польською експедицією ДП "Волинські старожитності" (керівник — Олексій Златогорський) та Ради охорони пам’яті боротьби і мучеництва (керівник – доктор Домініка Сємінська). Було завершено дослідження виявленої у 2011 році могильної ями та досліджено ще одну могильну яму, в яких виявлено і ексгумовано 381 останків цивільних громадян. При них також виявлено польські військові гудзики і монети. Серед жертв було багато жінок і дітей та людей похилого віку. На сьогоднішній день ми можемо скажати, що розстріляні були німецькою окупаційною владою. Серед жерт є представники української, польської та іудейської націй. Поки що імена встановити важко. Але однозначно, що розстріляні не є виключно представниками єврейської нації.

В 2013 році на городищі «Вали» працювала спільна українсько-польська експедиції ДП "Волинські старожитності" (керівник — Олексій Златогорський) та Ради охорони пам’яті боротьби і мучеництва (керівник – доктор Домініка Сємінська). Цього року фінансову допомогу експедиції надали: Міністерство регіонального розвитку  будівництва і житлово-комунального господарства (при підтримці Державної міжвідомчої комісії), Фундація генерала Ельжбети Завадської Архіву і Музею Армії Крайової та Служби Полєк (при підтримці Ради охорони пам’яті боротьби і мучеництва), управління культури Волинської облдержадміністрації, Володимир-Волинська міська рада та Фонд розвитку Волинського національного університету ім. Лесі Українки. Було розкрито  три могильних ями (умовно названі 3а, 4, 5) та ексгумовано 385 кістяків.

Яма №3а являла собою траншею у якій знаходилось 37 кістяків, укладених  систематично, переважно головою на північ. За даними антропологів це в основному чоловіки середнього віку, причиною смерті яких були вогнепальні поранення. Знахідками, які можуть засвідчити про національність являються католицький перстень та польські військові ґудзики.

Яма №4 у плані прямокутної форми, з неї ексгумовано 292 кістяка, які були хаотично скинуті і засипані великою кількістю землі, що порушило іх анатомічний уклад. По даних антропології це чоловіки і жінки середнього та старшого віку. При загиблих виявлено 250 пар взуття (здебільшого військові черевики, кавалерійські чоботи та менша кількість цивільного чоловічого та жіночого взуття), два католицькі медальйони і велика кількість польських військових ґудзиків.

Яма №5 за планом нагадувала яму №4, але із значно меншою насиченістю решток. В ній виявлено 56 кістяків. В основному чоловічі. При них виявлено цивільні черевики, краватки і польські військові гудзики.

Загалом протягом чотирьох років досліджено і ексгумовано 1140 останків. Всі вони поховані в одному місці на комунальному кладовищі м. Володимира-Волинського.

У 2014 році роботи продовжились. Було виявлено нові поховальні ями - №№6, 7, 8, 9, 10, 11. В останніх ямах виявлено велику кількість гільз ТТ, польські військові ґудзики, військове взуття, натільні католицькі хрестики і медальйони. Що дає можливість рахувати ексгумованих з останніх ям – виключно представниками польських військових, що були інтерновані радянською владою і розстріляні НКВС. Всього у сезоні 2014 року було ексгумовано 1494 жертви. Вони будуть перепоховані на комунальному кладовищі м. Володимира-Волинського. Разом за всі сезони ексгумовано вже 2634 останків людей, що трагічно загинули.

У церемонії перепоховання приймуть участь голова Волинської обласної державної адміністрації Володимир Гунчик, голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович, відповідальний секретар Державної міжвідомчої комісії у справах вшанування пам'яті жертв війни та політичних репресій при Кабінеті Міністрів України Святослав Шеремета, міський голова Володимира-Волинського Петро Саганюк, секретар Ради Охорони Пам'яті Боротьби і Мучеництва професор Анджей Кунерт, заступник міністра оборони Польщі Мацей Янковскі, Генеральний Консул Республіки Польща в м. Луцьку Беата Бживчи, директор кабінету Шефа Бюро Служби Безпеки Польщі бригадний генерал Кшиштоф Шиманьскі, заступник президента Інституту Народної Пам'яті Польщі Агнєшка Рудзіньска, генеральний радник-координатор в Міністерстві оборони Польщі Кшиштоф Сікора.

Скорботний мітинг на Федорівському кладовищі розпочнеться о 12.00.

Прес-центр ДП "Волинські старожитності"

Пошук

Контакти

spilka.arch.ukraine@gmail.com
Ми в соцмережах

Сплата членських внесків

Корпоративна карта Приватбанку для сплати внесків 5169 3305 1813 7077
Детальніше
Ви знаходитесь тут: Новини Археологічні дослідження 23 ВЕРЕСНЯ ВІДБУДЕТЬСЯ ПЕРЕПОХОВАННЯ ОСТАНКІВ ЖЕРТВ МАСОВИХ РОЗСТРІЛІВ У ВОЛОДИМИРІ-ВОЛИНСЬКОМУ