Cпілка археологів України

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

22 вересня 2014 року голова районної державної адміністрації Олександр Кусько зустрівся з делегацією з Республіки Польща, яка перебувала з робочим візитом у Шацькому районі. Мета візиту - проведення перепоховання польських прикордонників, загиблих на території Шацького району у вересні 1939 року, виявлених і ексгумованих спільною українсько-польською експедицією наприкінці травня – у червні цього року.

Дослідження на території Шацького і Любомльського району проводились ДП «Волинські старожитності» (керівник Олексій Златогорський) та Радою Охорони Пам’яті Боротьби і Мучеництва (керівник доктор Домініка Сємінська). Участь в пошукових роботах взяли доктор Леон Попек, представник «Фундації незалежності» з Любліна Ян Федірко, реконструктор Анджей Мазурек. Як волонтери виступили прикордонники Надбужанського відділу прикордонної служби Речі Посполитої (керівник – генерал Ярослав Фрончек).

У зустрічі з польської сторони взяли участь представники Ради Охорони Пам’яті Боротьби і Мучеництва: секретар доктор Анджей Кунерт, директор Бюро Тереза Барановська, керівник закордонного відділу Мацей Данцевич, археолог Домініка Сємінська. Українську сторону дослідників представляв директор ДП «Волинські старожитності» Олексій Златогорський.

У сезоні 2014 року спільною українсько-польською експедицією були проведені пошукові роботи у с. Мельники (4 пункти), с. Піща (ні місці розстрілу військовополонених поляків-прикордонників), у с. Грабове, у с. Положеве (2 пункти) Шацького району та у с. Глинянка Любомльського району. Останки польських військових були виявлені у с. Положеве (пункт 1 – урочище Гузне, пункт 2 – вулиця Променева, серед житлової забудови), у с. Мельники (пункт 1 – урочище «Хороми», пункт 2 – вулиця Лесі Українки,20), у с. Глинянка (урочище «Широке»). Всього було ексгумовано 8 тіл, з них – 1 поліцейський (с. Мельники, вулиця Лесі Українки, 20). Зі всіх ексгумованих вдалося встановити ім’я лише одного воїна – поручика Яцека Томашевського, могила якого знаходилась у с.Положеве в урочищі Гузне. Всі інші імена поки що встановити не вдалося. Але антропологом Ярославом Беднареком були відібрані зразки ДНК і у Медико-криміналістичому інституті в Бидгощі (Польща) створено Банк даних прикордонників 1939 року. Це дасть можливість далеким родичам відшукати своїх загиблих в озерному краю предків, а дослідникам – відповідно, встановити імена загиблих.

У селі Мельники Шацького району від 2003 року на місцевому цвинтарі існує поховання польських прикордонників. Тому учасники зустрічі обговорили ряд організаційних питань щодо здійснення перепоховання та вшанування польських військових на території кладовища с.Мельники. Делегація побувала на кладовищі у селі Мельники, де розташоване польське поховання.

Урочисте перепоховання останків польських військових заплановано на 9 жовтня 2014 року. Участь у ньому візьмуть представники Республіки Польща та України.

Прес-центр ДП "Волинські старожитності"

Фото: Гуж О.І., сектор з питань інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Шацької райдержадміністрації

Пошук

Контакти

spilka.arch.ukraine@gmail.com
Ми в соцмережах

Поточний проєкт Спілки

Сплата членських внесків

Корпоративна карта Приватбанку для сплати внесків 4246 0010 6613 5355
Детальніше

Інтернет-ресурси

YouTube-канал "Локальна історія"
Сам проєкт стартував у 2013 р., а з 2018 р. має низку відеопроєктів про минуле України та світу. Тут ви знайдете багато різних "подкастів" та "списків відтворення" про різні аспекти життя, історії та археології України. На каналі виступають різні дослідники, а також є розділі щодо "усної історії" — свідчення живих очевидців різних подій.

Сайт "Историческая библиотека"
Великий обсяг літератури з археології в html-форматі.

УКУЛЬТУРА / UCULTURE
Платформа для знайомства з українською культурою. Від професійних дослідників культури. Тут розповідають про українську культуру не через перелік дат, імен і фактів, а через історії про людей. Про що вони мріяли, яким був їхній побут, якими цінностями вони керувалися, що їх надихало. І головне, разом шукаємо відповідь на питання — як ці історії впливають на нас і визначають наше сьогодення.

YouTube-канал "Історія без міфів"
Канал розповідає про всі періоди історії та різні спектри питань: політичні, воєнні, економічні, історії міжнародних відносин, мистецтва та спорту, біографії видатних особистостей. Часто запрошують у гості в якості спікерів-експертів із науково-дослідних інститутів, історичних музеїв та університетів, в тому числі "спілчан".

LIKБЕЗ. Історичний фронт
Метою проєкту є популяризація історії України у найрізноманітніших форматах, оскільки саме адекватне бачення минулого є підставою української ідентичності та запорукою єдності країни. Початковою мотивацією для створення проєкту стала інформаційна протидія російській пропаганді, в якій історична риторика займає дуже вагоме місце.

"Библиотека истории"
Велика кількість історичної літератури.

Книги за Македония
Література з історії та етнографії Болгарії й Македонії.

Ви знаходитесь тут: Новини Хроніка Робоча зустріч польської делегації з головою Шацької райдержадміністрації