Малолітнева, В. К., Борисов, А. В., Гурова, А. М., Малишев, О. О. 2021. Аерокосмічний моніторинг археологічного ландшафту: правові та організаційні засади. Київ: Норма права, 210 с.
Спілка археологів України та окремі її члени повсякчас турбуються про охорону археологічної спадщини України. Особливо важливий аспект цієї роботи — питання налагодження системного моніторингу об'єктів археологічної спадщини. Не випадково, члени Cпілки — к. і. н. Артем Борисов та к. ю. н. Олександр Малишев стали учасниками дворічного наукового проєкту «Правові та організаційні аспекти використання аерокосмічної зйомки для дослідження й охорони археологічної спадщини України».
Робота виконана в межах Програми НАН України «Гранти НАН України дослідницьким лабораторіям / групам молодих вчених НАН України для проведення досліджень за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки 2020—2021 рр.». Результатом стала колективне монографічне дослідження "Аерокосмічний моніторинг археологічного ландшафту: правові та організаційні засади" авторами якого окрім уже згаданих стали керівниця проєкту д. ю. н. Веста Малолітнева (Державна установа «Інститут економіко-правових досліджень імені В. К. Мамутова НАН України», та к. ю. н. Анна Гурова (Інститут держави і права ім. В. М. Корецького НАН України).
Робота узагальнює і вже представлені для обговорення, і раніше не опубліковані результати дослідження. Зокрема, в ній міститься обґрунтування та концептуалізація міждисциплінарного підходу до відносин з організації використання дистанційного зондування Землі для дослідження й охорони археологічної спадщини України, а також визначення напрямів вдосконалення правового регулювання у цій сфері. У роботі проаналізовано сучасний стан та перспективи розвитку законодавства України стосовно охорони та дослідження об'єктів археологічної спадщини, а також представлені результати практичної моніторингової роботи з використанням аерокосмічної зйомки, що передбачали:
1) фіксацію стану збереження пам'яток національного значення;
2) дослідження зон розмиву дніпровських водосховищ.
Особливо цінним є розділ "Висновки і пропозиції" в якому окрім традиційного огляду підсумків монографії містяться конкретні пропозиції щодо тематики монографії.
Текст видання доступний за покликанням: hozpravoreposit.kyiv.ua