Cпілка археологів України

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

16 червня 2024 р. Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» отримав у дар від колекціонера Олексія Шереметьєва печатку князя Русі Святослава, сина Ярослава Мудрого (http://surl.li/uslsm). Ця подія була радо сприйнята не лише керівництвом Заповідника і медійниками (http://surl.li/uslss; http://surl.li/usltu), а й Міністерством культури та інформаційної політики, про що повідомлено на офіційній сторінці Міністерства у FB (http://surl.li/uslum).

Щоправда, чомусь ані МКІП, ані усіх інших не зацікавило яким чином археологічний предмет опинився у приватному зібранні. Закон України «Про охорону археологічної спадщини» жодним чином не передбачає такої можливості, тож походження «дару» вбачається, м’яко кажучи, сумнівним.

Особливої пікантності ситуації додає те, що в колекції Заповідника вже багато років наявний власний екземпляр печатки Святослава Ярославича. Ця печатка не лише надійно атрибутована, але й значно кращої збереженості, ніж отримана від колекціонера. Вона знайдена під час археологічних досліджень відомого українського науковця, чл.-кор. НАН України Олександра Петровича Моці, що здійснювалися у 2003 р. в Чернігові по вул. П’ятницькій, на території літописного Передгороддя.

Відповідно до норм діючого законодавства України печатка, разом з іншими матеріалами досліджень, була передана на зберігання до Заповідника. Повідомлення про знахідку оприлюднені у книзі «Давньоруський Чернігів» авторства О. Моці та А. Казакова, що вийшла друком ще у 2011 році (http://surl.li/usluv).

Постає питання, чому ЦЯ печатка із зібрання Заповідника була нікому не цікава, її не експонували, нею не хизувалися, а сумнівного походження презент, викликав ажіотаж?

Не менш сумнівним виглядає й укладання державною установою (Заповідником) угоди про «наукове співробітництво» з приватною структурою (Sigillum. Музей Шереметьєвих), про яку було оголошено під час «дарування». Угода передбачає «наукові дослідження, просвітницьку роботу та підготовку унікального журналу, присвяченого історії Спасо-Преображенського собору». Невже аби популяризувати доробок українських вчених і власні колекції вкрай необхідна співпраця з власниками приватних колекцій?

Останнім часом повідомлення про «дарунки» музеям України предметів сумнівного походження з’являються все частіше. Вони широко висвітлюються у засобах масової інформації як позитивний приклад меценатства і сприяння музейній діяльності. Однак відповідно до законодавства, речі археологічного походження з моменту їх знахідки є частиною Музейного фонду України, національним надбанням, яке не можна ані привласнювати, ані дарувати.

Неузгодженості у вітчизняних законодавчих актах і положеннях роблять боротьбу за це надбання надзвичайно складною справою. «Дарунки» колекціонерів музеям (а дарують найчастіше цікаві, проте не унікальні речі) допомагають їм легалізувати власні зібрання сумнівного, з огляду на закон, походження. Таке «меценатство» не лише підтримує у суспільства приязне ставлення до фактично незаконної діяльності, а й нівелює значення вітчизняної музейної справи і вітчизняної археологічної науки.

ВГО «САУ» закликає музейників дотримуватися чинного українського законодавства і кодексу музейної етики ICOM (http://icom.in.ua/kodeks-muzejinoyi-etiki/), а комунікаційну команду МКІП — відповідальніше ставитися до контенту офіційної сторінки Міністерства.

Ілюстрація з монографії О. Моці, А. Казакова «Давньоруський Чернігів», Київ: Стародавній Світ, 2011

Пошук

Контакти

spilka.arch.ukraine@gmail.com
Ми в соцмережах

Поточний проєкт Спілки

Сплата членських внесків

Корпоративна карта Приватбанку для сплати внесків 4246 0010 6613 5355
Детальніше

Інтернет-ресурси

Архів випусків журналу «Археологія» (з 2008 р.)
на сайті Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського.

Археологія Дубенщини
Сайт присвячений археології та історії м. Дубна і Дубенського району Рівненської області, а також близьких територій (Віталій Ткач).

YouTube-канал "Історія без міфів"
Канал розповідає про всі періоди історії та різні спектри питань: політичні, воєнні, економічні, історії міжнародних відносин, мистецтва та спорту, біографії видатних особистостей. Часто запрошують у гості в якості спікерів-експертів із науково-дослідних інститутів, історичних музеїв та університетів, в тому числі "спілчан".

YouTube-канал "Локальна історія"
Сам проєкт стартував у 2013 р., а з 2018 р. має низку відеопроєктів про минуле України та світу. Тут ви знайдете багато різних "подкастів" та "списків відтворення" про різні аспекти життя, історії та археології України. На каналі виступають різні дослідники, а також є розділі щодо "усної історії" — свідчення живих очевидців різних подій.

Legio Historica
Проєкт створений студентами та випускниками історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка як відповідь на міфи, фейки та фальсифікації від тих, хто "дізнався правду". Команда проєкту поєднує фаховість із крутими форматами, які дозволять вам дізнаватись про минуле із захопленням.

WAS: Популярна історія
Цей ресурс створений для розвінчання міфів, що світом править містика, щось надприродне та паранормальне. Автори доводять, що історію роблять люди, котрі не завжди чинять правильно та логічно, а ми через віки намагаємося їх зрозуміти. Канал «WAS: Популярна історія» розповідає про маловідомі історії, яскравих персонажів, важливі події.

Ви знаходитесь тут: Новини Звернення Печатка спотикання