Cпілка археологів України

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

У 2017 році Спілка продовжила діяльність у рамках свого статуту, Кодексу етики професійного археолога, положення про місцеві осередки відповідно від ситуації, що складалася відносно охорони археологічної спадщини та інтересів членів Спілки.

У січні Спілка взяла участь в організації та надала кошти (частково) для проведення наукової конференції студентів, аспірантів і молодих науковців «Археологічні студії: здобутки та перспективи — 2017», яка проходила на базі кафедри археології Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Підтримана ініціатива Ради молодих вчених ІА НАНУ з проведення «Днів науки — 2017» (youtube.com) та наукової конференції молодих вчених «Інтерпретація археологічних джерел: здобутки та виклики» (Київ, ІА НАНУ, 16—17.11.2017 р.), зокрема профінансовано видання збірника тез (vgosau.kiev.ua). У роботі конференції взяли участь понад 50 науковців з Києва та регіональних установ України.

Продовжується продуктивна співпраця з ІА НАНУ та ІКЗ «Більськ» (Д. Гречко). У липні—серпні за участі Спілки була організована та проведена ІІІ Міжнародна археологічна польова школа на базі Більської археологічної експедиції, в якій брали участь студенти та аспіранти Київського національного університету культури та мистецтв, Ягелонського університету (м. Краків, Польща), Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури, Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна, Львівського національного університету ім. І. Франка, Сумського державного педагогічного університету ім. А. С. Макаренко. Надана рекомендація щодо підтримки збільшення фінансування наукових досліджень ІКЗ «Більськ».

У зв’язку з проведенням виставки приватної археологічної колекції «ПЛАТАР» у державному Кіровоградському обласному художньому музеї Спілка закликала усі музейні установи України утримуватися від співпраці з приватними колекціонерами археологічних предметів та направила відповідні листи до Президента України Петра Порошенка, Прем’єр-Міністра України Володимира Гройсмана, Міністра культури України Євгена Нищука, Президента Українського комітету ІКОМ Сергія Лаєвського, Президента Українського комітету ІКОМОС Миколи Гайди, Голови Музейної ради при Міністерстві культури України Василя Рожка.

Спілка підтримала звернення учасників VIII Міжнародної наукової конференції Colloqua Russica «Релігії та вірування Русі X—XVI ст.» до Президента України Петра Порошенка та Голови Верховної Ради Андрія Парубія про недолуге втручання з боку виконавчої влади у наукову сферу, ігнорування міжнародного законодавства і загальноприйнятих норм відбудови та реконструкції пам’яток археології та давньої архітектури, проти будівництва нового храму на рештках Успенської церкви ХІІ ст. у давньому Галичі.

Члени Спілки (Є. Синиця, О. Корвін-Піотровський, В. Колесникова) долучилися до роботи проблемної групи, що проводить аналіз поточного стану у пам’яткоохоронній сфері та розробляє концепцію реформування галузі. В рамках цієї роботи було проведено низку круглих столів (в Меджибожі, Харкові, Львові, Кам’янці-Подільському, Херсоні та Києві). Наступним етапом роботи мають стати проекти конкретних законодавчих актів.

1 грудня в Міністерстві культури України за участі представників Спілки (Г. Івакін, Л. Кулаковська, Я. Гершкович, В. Івакін) відбулося засідання Музейної ради, під час якого розглядалася низка питань, пов’язаних з проблемою пограбування та пошкодження археологічних пам’яток в Україні. Членами Музейної ради було ухвалено рішення ініціювати перед Міністерством культури внесення змін до чинного законодавства з метою заборони обігу предметів археології та вилучення у державну власність археологічних предметів, що перебувають у цивільному обігу. Було звернено увагу на те, що жодна приватна археологічна колекція в Україні не проходила належної державної реєстрації.

Протягом звітного періоду постійно оновлювався (нові видання у віртуальній бібліотеці та найважливіші новини) сайт Спілки (С. Горбаненко). Надавались відповіді на звернення та питання громадян. Активно працюють та наповнюються сторінка Спілки та її Полтавського осередку (Ю. Пуголовок) у соціальних мережах (Facebook).

Загалом, на 2017 р. Спілка археологів залишається найбільшою громадською організацією, яка утворена на основі інтересів професійних археологів України (наразі у її лавах біля 250 членів). Наша діяльність була б більш ефективною за активної участі регіональних осередків, чого, на жаль, наразі немає. Постає завдання кардинального виправлення такої ситуації. Це потребує певних змін у керівництві осередків та переєстрації їх членів.

Фінанси

Залишок коштів на 01.01.2017 — 5863,21 грн.
Надійшло у 2017 р. — 1320,00 грн.
Витрачено у 2017 р. — 3972,00 грн. (банк — 1515,00 грн., Більськ — 1044,00 грн., сайт — 1413,00 грн.)
Залишок на 01.01.2018 — 3211,21 грн.

Пошук

Контакти

spilka.arch.ukraine@gmail.com
Ми в соцмережах

Поточний проєкт Спілки

Сплата членських внесків

Корпоративна карта Приватбанку для сплати внесків 4246 0010 6613 5355
Детальніше

Інтернет-ресурси

YouTube-канал "Локальна історія"
Сам проєкт стартував у 2013 р., а з 2018 р. має низку відеопроєктів про минуле України та світу. Тут ви знайдете багато різних "подкастів" та "списків відтворення" про різні аспекти життя, історії та археології України. На каналі виступають різні дослідники, а також є розділі щодо "усної історії" — свідчення живих очевидців різних подій.

YouTube-канал "Реальна історія"
Ведучий каналу Акім Галімов створює невеликі відео на важливі історичні теми, якими спекулює росія.

YouTube-канал "Світлотінь"
Проєкт, який популяризує історію України і світу та зосереджений здебільшого на XX столітті. На youtube-каналі проєкту Ви знайдете добірку відео про те, якою була Україна сто років тому. Досить часто розглядаються певні етнографічні цікавинки України. Також розглянуті важливі аспекти всесвітньої історії.

УКУЛЬТУРА / UCULTURE
Платформа для знайомства з українською культурою. Від професійних дослідників культури. Тут розповідають про українську культуру не через перелік дат, імен і фактів, а через історії про людей. Про що вони мріяли, яким був їхній побут, якими цінностями вони керувалися, що їх надихало. І головне, разом шукаємо відповідь на питання — як ці історії впливають на нас і визначають наше сьогодення.

LIKБЕЗ. Історичний фронт
Метою проєкту є популяризація історії України у найрізноманітніших форматах, оскільки саме адекватне бачення минулого є підставою української ідентичності та запорукою єдності країни. Початковою мотивацією для створення проєкту стала інформаційна протидія російській пропаганді, в якій історична риторика займає дуже вагоме місце.

YouTube-канал "Історія без міфів"
Канал розповідає про всі періоди історії та різні спектри питань: політичні, воєнні, економічні, історії міжнародних відносин, мистецтва та спорту, біографії видатних особистостей. Часто запрошують у гості в якості спікерів-експертів із науково-дослідних інститутів, історичних музеїв та університетів, в тому числі "спілчан".

Legio Historica
Проєкт створений студентами та випускниками історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка як відповідь на міфи, фейки та фальсифікації від тих, хто "дізнався правду". Команда проєкту поєднує фаховість із крутими форматами, які дозволять вам дізнаватись про минуле із захопленням.

Ви знаходитесь тут: Про нас Звіти про діяльність Звіт про діяльність ВГО «Спілка археологів України» у 2017 році