Cпілка археологів України

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

"27" листопада 2020 р.

Спілка археологів України від імені всієї організованої археологічної спільноти України висловлює свій рішучий протест у зв’язку з фактами кричущих порушень академічних свобод науковців у Республіці Білорусь.

З кінця літа цього року ми дізнаємося тривожні новини про репресії та цькування проти вчених (здебільшого співробітників установ Національної академії наук Білорусі), які не бояться голосно заявляти про свою громадянську позицію. Наведемо лише кілька прикладів, які вельми показово ілюструють загальну невтішну ситуацію.

Ще 12 серпня 2020 року на тлі масштабних акцій протесту, що охопили білоруські міста, Голова Президії НАН Білорусі Володимир Гусаков на зустрічі з директорами академічних інститутів висловив обурення некерованістю наукової молоді з огляду на петицію молодих вчених проти насильства. В. Гусаковим на тому ж засіданні було висловловлено вимогу до директорів «навести порядок в своїх інститутах».

17 вересня був змушений звільнитися з роботи Директор Інституту соціології НАН Білорусі Геннадій Коршунов. До цього ще в червні вчений підтвердив повідомлення соціологів щодо невисоких рейтингів довіри жителів Мінська до білоруської влади.

Нам також відомо про факти затримання (1, 2, 3, 4) та нелюдські умови тримання під арештом низки наших колег – білоруських істориків під час активної фази громадянських протестів у Республіці Білорусь.

Утім, найбільш приголомшливою є остання новина щодо звільнення семи співробітників Інституту історії НАН РБ у зв’язку нібито зі спливом строків їх контрактів, а також про звільнення ще п’яти працівників інституту на знак солідарності з колегами. Інститут історії НАН РБ також опікується в Білорусі археологією, а тому наша Спілка уважно стежить за ситуацією в цій установі. Показово, що фактично всі науковці, яких піддано звільненню, раніше продемонстрували свій щирий патріотизм та непохитну позицію, що могла розходитись з офіційною точкою зору влади. Нас відверто розчаровує те, що повідомлення про звільнення співробітників були підписані заступником директора інституту — шанованим нами білоруським археологом Вадимом Лакізою. Його пояснення про те, що звільнення було пов’язане із завершенням відповідних дослідницьких проєктів, за якими укладалися контракти з науковцями, видаються нам непереконливими, оскільки цілком зрозуміло, що в цій ситуації йдеться не про якихось тимчасових працівників, найнятих для “сезонних робіт”, а про авторитетних досвідчених учених, життя яких міцно пов’язане з Академією.

Ми знаємо наших білоруських колег як щирих патріотів своєї держави, але водночас спокійних, дисциплінованих і системних людей, які цілком усвідомлюють свій тягар відповідальності перед суспільством і ніколи не дозволяли собі діяти всупереч національним інтересам Білорусі на догоду своїм приватним переконанням. Водночас у часи складних випробувань для білоруського народу вчені не можуть стояти осторонь і замовчувати своє бачення процесів, які відбуваються. У принципах, сформульованих Міжнародним об’єднанням «Академія за академічні свободи» (AFAF), стверджується, що як всередині, так і за межами науково-дослідної організації допускається повна свобода вчених ставити будь-які питання та прагнути до істини, зокрема, стосовно контроверсійних і непопулярних позицій, незалежно від того, чи вважаються вони для когось образливими. Академічні інституції не мають права приборкувати реалізацію цієї свободи їх працівниками або використовувати це як підґрунтя для дисциплінарного впливу чи звільнення.

Закликаємо білоруську владу припинити знущання над білоруською наукою та національною інтелігенцією, а також в повному обсязі відновити права репресованих вчених. Одночасно з цим висловлюємо солідарність з усіма білоруськими науковцями, які нині, навіть попри жорсткий адміністративний тиск, продовжують нести світло знання і правди, чесно виконуючи свою місію публічних інтелектуалів.

Звертаємось до Національної академії наук України, інших наукових організацій, освітніх закладів та всієї небайдужої громадськості із закликом підтримати нашу заяву та підняти свій голос на захист академічних свобод у Білорусі.

Правління Спілки

Чытаць па беларуску

Пошук

Контакти

spilka.arch.ukraine@gmail.com
Ми в соцмережах

Поточний проєкт Спілки

Сплата членських внесків

Корпоративна карта Приватбанку для сплати внесків 4246 0010 6613 5355
Детальніше

Інтернет-ресурси

YouTube-канал "Твоя підпільна гуманітарка"
Цей проєкт не є власне історичним, а розглядає ширше коло гуманітарних питань. Та для тих, хто прагне вивчати історію в ширшому контексті, — неабияка знахідка, адже тут і про розвиток української мови, літератури, культури в найрізноманітніших проявах.

LIKБЕЗ. Історичний фронт
Метою проєкту є популяризація історії України у найрізноманітніших форматах, оскільки саме адекватне бачення минулого є підставою української ідентичності та запорукою єдності країни. Початковою мотивацією для створення проєкту стала інформаційна протидія російській пропаганді, в якій історична риторика займає дуже вагоме місце.

Книги за Македония
Література з історії та етнографії Болгарії й Македонії.

Історичний вебінар \ Historical Webinar
Канал презентує тематичні доповіді фахових істориків, конференції, огляд книжок та історичних фільмів, що висвітлюють, насамперед, різні періоди історії України, Польщі, РФ, інших держав Центральної та Східної Європи, питання українсько-польських, українсько-білоруських та українсько-російських взаємин.

Legio Historica
Проєкт створений студентами та випускниками історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка як відповідь на міфи, фейки та фальсифікації від тих, хто "дізнався правду". Команда проєкту поєднує фаховість із крутими форматами, які дозволять вам дізнаватись про минуле із захопленням.

Ви знаходитесь тут: Новини Звернення Відкрита заява Спілки археологів України щодо репресій проти білоруських науковців