На діяльності ВГО «Спілка археологів України» у 2024 році не могла не позначитися загальна ситуація в Україні. Третій рік поспіль триває повномасштабна фаза війни РФ проти нашої держави і спричинений нею воєнний стан, що прямо позначається на всіх сферах життя, зокрема — професійній діяльності археологів та громадській активності, що не спрямована на підтримку сил оборони України.
Чимала частина наших колег захищає країну в лавах війська, змінивши дослідницький фах на військовий. На превеликий жаль, серед них є загиблі. Багато хто у статусі ВПО перебуває як всередині країни, так і закордоном, далеко від рідних домівок та звичних місць роботи. Військовий стан, що цілком природньо, спричиняє чимало обмежень на археологічні дослідження, насамперед — польового циклу. Попри це, в діяльності Спілки цього року є певні здобутки, що відображені у пропонованому звіті.
Протягом 2024 року відбулося два засідання Правління, присвячені обговоренню поточних питань діяльності.
Зокрема, йшлося про актуалізацію членства в Спілці (на рівні відокремлених регіональних підрозділів), а також прийняття нових членів (розглянуто сім заяв на вступ і, за рекомендаціями голів регіональних підрозділів, всі вони схвалені).
За авторства та співавторства наших колег відбулася розробка кількох аналітичних документів:
А. Корвін-Піотровський «ПРОТИДІЯ НЕЗАКОННИМ ПОШУКОВИМ РОБОТАМ НА ОБ’ЄКТАХ АРХЕОЛОГІЧНОЇ СПАДЩИНИ»
та «Рекомендації групи експертів під керівництвом Європейської комісії з питань збереження культурної спадщини».
ВГО «САУ» виступила співорганізатором низки наукових зібрань:
ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Археологічні дослідження на Черкащині останніх років: підсумки та перспективи» (Черкаси, 17 травня 2024 р.);
XІ Міжнародній науковій конференції «Історія археології: артефакти та наратив» пам’яті проф. Яна Махніка (1930—2023) (Краків (Республіка Польща), 3—4 жовтня 2024 р.);
VІІІ Міжнародного наукового семінару «Археологія Буковини: здобутки та перспективи» (Чернівці, 6 грудня 2024 р.) (щорічна підтримка заходів цього циклу є вже традицією в діяльності Спілки).
Також ВГО «САУ» долучилася до організації меморіальної виставки на вшанування пам’яті багаторічного дослідника Більського городища, захисника України Олексія Крютченка.
2024 р. був позначений збереженням активності ВГО «САУ» щодо проектної діяльності.
До травня 2024 року тривало виконання проекту «Об'єднані історією: культурна спадщина України на сторінках закордонного паспорта» за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну» (розпочатий у 2023 р.). Результатом проєкту стали 32 відео про об’єкти та артефакти зі сторінок закордонного паспорта громадянина України, проморолик, а також книжка-листівка. Задля того, щоб про ініціативу дізналося якомога більше людей, було розміщено постери в метро, Інтерсіті та на вулицях українських міст, створено низку публікацій в медіа та соцмережах. Усі відео доступні для перегляду онлайн з будь-якої точки світу на лендингу проєкту: https://www.uaidentitypass.org/. Детальніше про проект на сайті ВГО «САУ».
В середині року вийшла друком брошура «Наказано не знати: українські археологи в лещатах тоталітаризму» за матеріалами однойменної виставки, створеною УІНП спільно з партнерськими установами (зокрема — ВГО «САУ») ще 2020 року. Поява друкованої версії цих матеріалів стало продовженням згаданої співпраці. Завантажити електронну версію цього видання можна на сайті 1ll.ink/APlAt.
Вже наприкінці звітного року, у грудні, розпочалася реалізація проекту «Наше підґрунтя», що здійснюється за підтримки уряду Канади. Метою проекту є створення та популяризація віртуального музею «Наше підгрунтя» В результаті проекту буде створено «підземний музей» у веб-форматі, а також інформаційні плакати музею «Наше підгрунтя» (з переходом на сайт проєкту) в метрополітенах України (Київ, Дніпро, Харків, Львів [віртуальний]). Інформацію з сайту можна буде завантажити та роздрукувати для використання в інших сховищах.
В рамках розширення інформаційної діяльності ВГО «САУ» на початку 2024 р. було розширено присутність Спілки у соцмережах, до офіційної FB-сторінки додалася офіційна сторінка в Instagram, що спричинено бажанням охопити і не надто традиційну для нашої спільноти аудиторію читачів.
INSTAGRAM.COM https://www.instagram.com/spilka_archeology_ua
ВГО "Спілка археологів України" (@spilka_archeology_ua) • Instagram photos and videos
42 Followers, 1 Following, 4 Posts - See Instagram photos and videos from ВГО "Спілка археологів України" (@spilka_archeology_ua)
Комунікація через соціальні мережі дозволяє найбільш оперативно знайомити з діяльністю ВГО «САУ» достатньо велику аудиторію. Традиційними рубриками для наших соцмереж є інформація від колег з різних регіонів України (не лише щодо суто археологічної, але й щодо пам’яткоохоронної діяльності), анонси різноманітних заходів, пов’язаних зі сферою, заклики до різноманітних обговорень проблемних питань тощо. Детальніше з цією діяльністю можна ознайомитися на відповідних ресурсах.
Фінансові аспекти діяльності ВГО «САУ» протягом 2024 р. мають такі основні показники:
загальна сума надходжень протягом року — 3 645 161,97 грн;
з них левова частка (3578601,56 грн) є коштами, виділеними донорами на проектну діяльність;
22046,92 грн надійшли як членські внески;
ще 44 513,49 грн є благодійними внесками як від окремих спілчан, так і від інших благодійників (зокрема — закордонних);
кошти, призначені для проектної діяльності, витрачалися на реалізацію цих проектів;
решта витрат пов’язана із поточними потребами ВГО «САУ» (підтримка інтернет-ресурсів Спілки, витрати на обслуговування банківських рахунків);
залишок на всіх поточних рахунках ВГО «САУ» на 31.12.2024 р. складав 1 093487,78.
Детальніше зі структурою надходжень та витрат можна ознайомитися у фінансовому звіті за 2024 р., розміщеному на офіційному сайті ВГО «САУ».