Cпілка археологів України

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Наші новини

Знайомтесь: Владислав Чабанюк

Продовжуємо знайомитись!

Владислав Чабанюк — член черкаського осередку САУ, музейник, археолог, викладач, аматор-кінематографіст (що знімає професійні фільми), подвижник, людина, яка захоплює кожного, хто з ним стикається.

З 2002 року Владислав очолює Державний історико-культурний заповідник «Трипільська культура» у своєму рідному селі Легедзиному на Черкащині. Перед тим було навчання у Вінницькому педагогічному (тепер Вінницький університет), вчителювання на Вінниччині та у Легедзиному, влітку — робота в «трипільських» експедиціях під керівництвом Володимира Опанасовича Круца, створення народної кіностудії «Мальва». Саме Володимир Круц ініціював створення музею-заповідника, а від цієї ідеї до втілення минуло майже десять років. Завдяки захопленню справою та шаленій позитивній енергії Владислава Чабанюка та зібраній ним команді місцевий Заповідник став знаним, а на його щорічні купайлівські свята та трипільські толоки люди з’їжджаються звідусіль. Події цього року можна було б назвати дивом, якби вони не базувалися на усьому попередньому доробку команди, — наразі у будівлі Заповідника відбуваються ремонтні роботи (утеплення, прокладка комунікацій, облаштування водопостачання та каналізації тощо). Роботи фінансуються ПроКредит Банком, а будівельні матеріали надає компанія Caparol. Ремонт просувається швидкими темпами. Обіцяють завершити до Дня Незалежності. Наступним етапом має стати оновлення експозиції. Тож, приїжджайте до Легедзиного, вітайте Владислава Чабанюка з досягненнями та обов’язково подивіться у День Прапора (23 серпня) фільм кіностудії «Мальва» «Чорний козак» який буде транслюватися по 48 TV каналах.

Дізнатися більше про Заповідник та подивитися купу чудових професійних фото можна тут: https://www.facebook.com/trypilska.kultura/

Останнє оновлення на Четвер, 26 листопада 2020, 20:08 Детальніше...

Гранти від Українського культурного фонду

Шановні колеги!

Звертаємо вашу увагу на два нових проєкти, які зараз оголосив Український культурний фонд:

- Культура в часи кризи: інституційна підтримка Подача проектної заявки на конкурс: 30.07.2020—14.08.2020.
Реалізація програми: до 31 грудня 2020 року.
Деталі за посиланням https://ucf.in.ua/m_programs.
На цю програму варто звернути увагу культурним інституціям різних форм власності у т. ч. місцевим музеям, заповідникам тощо.

- Культура плюс.
Подача проектної заявки на конкурс: 03.08.2020—31.08.2020.
Реалізація програми: до 15 вересня 2021 року.
Деталі за посиланням https://ucf.in.ua/m_programs.
В рамках цієї програми обов’язковою умовою є партнерство організацій, які представляють різні галузі.

Для отримання детальної інформації про ці проекти ви також можете переглянути вебінари на YouTube каналі Українського культурного фонду https://www.youtube.com.

Зверніть увагу, що заявник може податися лише на одну з цих двох програм.

Останнє оновлення на Середа, 25 листопада 2020, 15:36

Човен, що приплив з минулого. Новини з Полісся

Останнє оновлення на Четвер, 26 листопада 2020, 20:47 Детальніше...


Проєкт "Посилення спроможності професійної спільноти задля адвокації археологічної спадщини України"

Друзі, вітаємо і ділимось радісною новиною!

ВГО “Спілка археологів України” замислилась над своїм інституційним розвитком, подала заявку на конкурс Український культурний фонд і здобула перемогу! Наш проєкт “Посилення спроможності професійної спільноти задля адвокації археологічної спадщини України” посів 2 місце у своєму лоті за підсумками експертного оцінювання УКФ. Через карантин та зменшення фінансування УКФ проєкт довелось суттєво переформатувати, публічні заходи перенести в онлайн формат та відкласти старт більше ніж на місяць. Попри ці складнощі, його нарешті розпочато. Ми віримо, що ініціатива, спрямована на розбудову мережі, стане потужним імпульсом для розвитку Спілки та усієї професійної археологічної спільноти.

Маємо на меті:
➡️сформулювати стратегічні пріоритети спільноти;
➡️напрацювати дієві механізми внутрішньої та зовнішньої комунікації;
➡️підсилити ефективність існуючої мережі осередків САУ та сприяти згуртуванню спільноти;
➡️підвищити вплив спільноти на політику у сфері захисту, адвокації, промоції, обліку та використання археологічної спадщини;
➡️попрацювати над новою айдентикою САУ, підготувати ряд тематичних документів та візуальну продукцію.

Новинами проєкту ділитимемось тут, а також очікуватимемо на зворотній зв’язок зі спільнотою та конструктивну критику з вашого боку.

Останнє оновлення на Четвер, 26 листопада 2020, 16:01 Детальніше...

Епохальні знахідки "краєзнавців" на Рівненщині

На Рівненщині у селі Заріцьк, яке згадане ще у літописі 12-го століття, розкопали місце поховання, якому може бути п'ять тисячоліть. Наразі в обласному управлінні культури з'ясовують хто і чи законно це зробив. На території села є дві пам'ятки археології місцевого значення.

1 червня у с. Заріцьк (Зарічеськ згадано в літописах у зв’язку з подіями 1151 р.) троє "краєзнавців", очолюваних Олександром Алфьоровим, без будь-яких дозвільних документів "дослідили" ПОХОВАННЯ КНЯЗЯ. І відразу ж цю подію зафільмували із репортерами 1+1 (youtube.com). До честі "дослідників" плити перевезли у найближчий музей. Проте чи мали місце знахідки, які дозволи їм атрибутувати плити частиною князівської доби, невідомо. Дивує цинізм дій "краєзнавців", чи може звання кандидата історичних наук дає право працювати без відкритих листів і дозволів МКУ? Наразі вашій увазі пропонується спростування у датуванні знахідки (у матеріалі Суспільне: новини), а про наявність порушення закону нехай роблять висновки відповідні органи.

Олексій ВОЙТЮК

Останнє оновлення на П'ятниця, 27 листопада 2020, 00:01

Басівка під загрозою: копачі знищують унікальне городище ранньозалізної доби

У жовтні 2019 року співробітники ДІКЗ «Посулля» разом з представниками відділу культури при Сумській ОДА зафіксували грабіжницькі ями на пам’ятці національного значення — городищі ранньої залізної доби (на найбільшому укріпленні, що зветься «Башта»; також містить ранньослов'янський культурний шар) біля с. Басівка, Роменського району, Сумської області (загальна площа 170 га, друге за розмірами після Більського городища, на території Лівобережного Лісостепу). Городище досліджували на початку ХХ століття М. О. Макаренко, а в 1947, 1957, 1959 роках В. А. Іллінська, у 1992—1994 роках дослідження на пам’ятці проводив Ю. В. Болтрик. Датоване кінцем VI — початком ІІІ ст. до н. е.

5 червня секретар сумського відділення ВГО «Спілка археологів України» А. Корж, разом зі співробітниками ДІКЗ « Посулля» В. Єсіним, та О. Подверзяком попри погані погодні умови, обстежили городище. Зафіксовано до 80 м кв., нових грабіжницьких ям (при глибині від 0,2 до 1 м). Загальна площа пошкодженої ділянки вже обраховується не однією сотнею метрів квадратних. Відвали насичені матеріальними рештками (фрагментами ліпного посуду та амфор, глиняною обмазкою та кістками тварин). По факту руйнування пам’ятки національного значення було складено акт. Готується чергова заява до правоохоронних органів.

Найближчим часом заплановані польові роботи по збереженню унікальної пам’ятки археології.

А. Корж

Останнє оновлення на П'ятниця, 27 листопада 2020, 00:04 Детальніше...

Вітаємо Олександра Петровича Моцю з ювілеєм

Останнє оновлення на Четвер, 26 листопада 2020, 19:44 Детальніше...

Пізнавально для прибічників ліцензування металопошуку та не тільки

За посиланням зацікавлений читач знайде аналіз проблеми використання металодетектора "у пошуках скарбів".

https://starcheolog.livejournal.com/398517.html

Останнє оновлення на Середа, 25 листопада 2020, 16:52

Програма "Імператив" на "Радіо Культура". Музеї після карантину: чи всі відчинять двері

Запис програми «Імператив» (Радіо Культура): про перспективи посткарантинного життя музеїв, а також про санкції проти російських наукових установ у зв'язку з розкопками у Криму. Ефір за участі членів Правління САУ Катерини Чуєвої та Олександра Малишева, мистецтвознавиці Діани Клочко та головного редактора «Кримської світлиці» Андрія Щекуна.

Ведучий — Василь Шандро.

Запис програми: nrcu.gov.ua

Останнє оновлення на П'ятниця, 18 грудня 2020, 21:57

Редакції інформаційно-аналітичного видання "Факти Запоріжжя"

Нещодавно Запорізька експедиція НДЦ «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України розпочала розкопки кургану біля с. Укромне, Московської сільської ради, Вільнянського району Запорізької області, який входить до складу курганного могильника (державний охоронний № 4281). Замовником досліджень виступило ФГ «Кривохатько В. В.». Подібні розкопки кожен рік проводяться в різних регіонах України. Але в даному випадку вони викликали несподівані звинувачення на адресу В. В. Кривохатька та "невідомих осіб зі спецтехнікою…" («Факти Запоріжжя», 17.04.2020, https://zp-fakty.net.ua/society/na-vilnyanshchini-eksnardep-krivohatko-znishchu- kompleks-kurganiv).

Ініціатор звинувачень перед поданням їх до такого шанованого видання як "Факти Запоріжжя" мав би попередньо ознайомитись з чинним Законом України «Про охорону археологічної спадщини», зокрема його ст.1; 9; 10; 18; 20. А ще він, напевно знаючи, що розкопки проводяться не якимось "невідомими особами", а професійними археологами, міг би отримати від них всю інформацію і про мету розкопок, і про перші результати робіт. Він би дізнався багато цікавого для себе, зокрема, про те, що повсюди, а не тільки в Україні, до того, як потрапити на поховання та ретельно дослідити їх, використовується землерийна техніка під щільним наглядом археолога. А ще йому б пояснили, що право на розкопки надає Відкритий лист (кваліфікаційний документ — посвідчення установленого зразка, що визначає фаховий рівень дослідника), виданий Польовим комітетом Інституту археології НАН України, та дозвіл, виданий центральним органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини. Усі ці документи перед початком робіт на кургані біля с Укромне були отримані та відповідним чином зареєстровані у Департаменті культури, туризму, національностей і релігії, а завірені копії надані до Відділу освіти і культури Вільнянської РДА. Зокрема цими документами визначено, що всі виявленні знахідки будуть передані на зберігання до Запорізького обласного краєзнавчого музею.

Прикро, що редакція видання «Факти Запоріжжя» використала неперевірені факти, включаючи фотоматеріали, які не відбивають реальний стан речей. Цей "сенсаційний" матеріал не сприятиме допомозі професійним археологам, які давно та сумлінно працюють на території Запорізької обл., та заважатиме їх спілкуванню з володарями земельних ділянок, на яких знаходяться різноманітні археологічні пам’ятки. Просимо вас опублікувати цей наш лист на сторінках вашого видання у якості спростування неперевірених та тенденційно поданих матеріалів.

Голова ВГО САУ, доктор іст. наук Я. П. Гершкович

Останнє оновлення на Четвер, 26 листопада 2020, 16:10

Правда про "Безводівську пригоризонтну обсерваторію"

Опубліковані спростування щодо існування так званої Безводівської пригоризонтної лабораторії, що на Чернігівщині. Для тих, хто обвинувачує авторів, Я. П. Гершковича та В. В. Корохіна, у піарі першовідкривача цього дива, Гріандра Тановського, треба нагадати, що археологічна спільнота вже років на два запізнилися з таким "піаром". І наше мовчання було розцінено як наша слабкість. Звідси — вигадані обвинувачення, у тому числі й у тому, що ми торгуємо своїми знахідками, що ми дармоїди й фальсифікатори тощо.

Відповідь мала бути. Ця відпівідь — не дискусія з авантюристами та неуками. Вона призначена для тих, хто забажає об’єктивно розібратись у ситуації.

Частина перша: https://petrimazepa.com/uk/bezvodivska_lokshina

Частина друга: https://petrimazepa.com/uk/chi_isnuvala_bezvodivska_astronomichna_observatoriya

Частина третя: https://petrimazepa.com/uk/observatoriya_proti_arkheologiv_seryozno

Останнє оновлення на П'ятниця, 27 листопада 2020, 21:52 Детальніше...


АДУ 2019 кличе!

Останнє оновлення на Четвер, 26 листопада 2020, 19:09 Детальніше...

Відповідь від Міністерства культури, молоді та спорту на лист-звернення від 22.10.19

22 жовтня 2019 року ВГО "Спілка археологів України" надіслала листа до Президента України, Прем’єр-міністра, Голови Верховної Ради та Міністра культури, молоді та спорту у зв’язку з можливим запровадженням в Україні ринку земель сільськогосподарського призначення (http://vgosau.kiev.ua/img/rynok_zemli.pdf). Де зокрема наголошувалось про необхідність вжиття заходів щодо усунення ризиків для археологічної спадщини. На цей лист-звернення нарешті отримали відповідь від Міністерства культури, молоді та спорту. Наші застереження взяті до уваги.

Переглянути лист (mcms.pdf).


Запрошуємо до участі у VІ Міжнародній літній польовій археологічній школі у Більську

Шановні колеги!

Запрошуємо Вас взяти участь у роботі VІ Міжнародної літньої польової археологічної школи.

Організаторами заходу є Інститут археології НАН України, Комунальна установа «Історико культурний заповідник “Більськ”» Полтавської обласної ради та ВГО «Спілка археологів України». Робота Школи буде відбуватись на території ІКЗ «Більськ» з 10 по 25 липня 2020 року.

Заплановано продовження розкопок поселення та грунтового могильника V—IV ст. до н. е. на Барвінковій Горі у межах Більського археологічного комплексу, серія теоретичних та практичних занять (проведення геофізичної зйомки, робота з нівеліром, тахеометром, квадракоптером тощо).

Більше інформації у координаторів заходу.

Координатори проєкту:
Гречко Денис Сергійович, E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду ;
Корост Ігор Іванович, E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду .

Останнє оновлення на П'ятниця, 27 листопада 2020, 18:46 Детальніше...

Програма "Імператив" на "Радіо Культура". Законопроєкт про приватизацію земель сільськогосподарського призначення. Чи не втратимо археологічну спадщину України?

Проєкт Закону щодо приватизації та обігу земель сільськогосподарського призначення перебуває нині на розгляді у Верховній раді України. Цей законопроєкт викликає багато дискусій. Низка питань стосується, зокрема, сфери охорони культурної спадщини, передусім пам’яток археології. Що ж саме викликає занепокоєння суспільства й наукової спільноти?

Останнє оновлення на П'ятниця, 18 грудня 2020, 21:57 Детальніше...

Рівне. Тисячолітня історія

8 лютого 2020 р. о 12.00 год. у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбудеться відкриття виставки "Рівне. Тисячолітня історія."

Виставка створена за результатами досліджень поселення "Пляж 1 А" (берег озера Басів Кут). Матеріали представлені артефактами, датованими від 6 тис до н. е. до 7 ст н. е.

Серед експонатів — керамічний посуд, предмети побуту, озброєння та прикраси різних археологічних культур (лінійно-стрічкової кераміки, трипільскої, городоцько-здовбицької, тшинецько-комарівської, празької).

Буде представлено реконструкції окремих цікавих експонатів, які виконав Олексій Войтюк, завідувач відділу давньої історії та археології РОКМ

Організатори
Відділ давньої історії та археології РОКМ
ДП «НДЦ «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України.

Джерело

Останнє оновлення на П'ятниця, 27 листопада 2020, 19:21 Детальніше...


ЗМІ: СБУ передала краєзнавчому музею золото вилучене в чорних археологів

Більше 80-ти предметів археологічної колекції мають передати представники управління Служби безпеки України у Херсонській області краєзнавчому музею. 15-го січня привезли перші 40 експонатів.

Останнє оновлення на П'ятниця, 27 листопада 2020, 22:12 Детальніше...

ІІ Всеукраїнський археологічний з’їзд

Останнє оновлення на П'ятниця, 27 листопада 2020, 15:42 Детальніше...

Сторінка 11 з 33

Пошук

Контакти

spilka.arch.ukraine@gmail.com
Ми в соцмережах

Поточний проєкт Спілки

Сплата членських внесків

Корпоративна карта Приватбанку для сплати внесків 4246 0010 6613 5355
Детальніше

Інтернет-ресурси

LIKБЕЗ. Історичний фронт
Метою проєкту є популяризація історії України у найрізноманітніших форматах, оскільки саме адекватне бачення минулого є підставою української ідентичності та запорукою єдності країни. Початковою мотивацією для створення проєкту стала інформаційна протидія російській пропаганді, в якій історична риторика займає дуже вагоме місце.

"Библиотека истории"
Велика кількість історичної літератури.

Legio Historica
Проєкт створений студентами та випускниками історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка як відповідь на міфи, фейки та фальсифікації від тих, хто "дізнався правду". Команда проєкту поєднує фаховість із крутими форматами, які дозволять вам дізнаватись про минуле із захопленням.

Архів випусків журналу «Археологія» (з 2008 р.)
на сайті Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського.

Археологія Дубенщини
Сайт присвячений археології та історії м. Дубна і Дубенського району Рівненської області, а також близьких територій (Віталій Ткач).

Ви знаходитесь тут: Новини